Dan kravate u školi

Autor: Ivana Nogić, 23. 10. 2016.

Nošenjem kravate učenici i djelatnici naše škole obilježili su 18. listopada 2016. godine, po prvi put, hrvatski i svjetski Dan kravate. Budući da je kravata jedini hrvatski simbol koji je kao takav prepoznatljiv i svjetski poznat, odlučili smo joj odati priznanje i, barem na jedan dan, ukazati na njezino značenje u hrvatskoj i svjetskoj kulturi odijevanja.

Kravata se smatra izvornim hrvatskim proizvodom koji je izraz hrvatske kreativnosti i individualnosti. Europom se raširila u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.

Kravata je tako i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti, stoga Academia Cravatica proglašava da se 18. listopada svake godine obilježava svjetski Dan kravate. Naime, toga datuma 2003. godine izvedena je u Puli spektakularna instalacija „Kravata oko Arene“, s najvećom kravatom na svijetu koja je, na simboličan način, povezala antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima.

Članovi Novinarske grupe zabilježili su vladavinu kravate u našim učionicama.