Promocija „Ljubeške zipke“

Autor: Ivana Nogić, 31. 10. 2017.

U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige naša je škola 20. listopada 2017. godine upriličila svečanu promociju zbornika „Ljubeška zipka“ u kojem je predstavljeno pedeset najuspješnijih literarnih radova učenika naše škole nastalih tijekom proteklih petnaestak godina.

Prvoj književnoj promociji u našoj školi odazvao se velik broj autora radova, od kojih je njih šesnaest i izvelo svoje radove, a program su upotpunili, skladbama na klaviru i violini, bivša učenica škole Maria Horvatić te učenica 8. razreda Nikolina Dvekar, kao i naš mali zbor koji je izveo pjesme „Dani“ i „Nek svud ljubav sja“, uz klavirsku pratnju učitelja Mladena Fotaka.

Promociju su vodili bivša učenica škole Klara Ivanek te učenik 8. razreda Erik Trakoštanec, a na samom početku okupljenima se obratila urednica zbirke, učiteljica Sanja Horžić. Naglasila kako je zbirka nastala s ciljem objedinjavanja brojnih poetskih i proznih radova koji su posljednjih petnaestak godina bili nagrađivani i objavljivani na raznim smotrama, recitalima i književnim susretima. Pohvalila je slikovitost i originalnost jezičnog izričaja mladih umjetnika čiji su radovi posebno vrijedni i zbog bogatstva ljubeškog leksika. Na kraju je posebno zahvalila svima koji su na bilo koji način pomogli da „Ljubeška zipka“ ugleda svjetlo dana.

U književnom dijelu programa nastupili su:

Sebastian Sakač s pjesmom „Vrieme odhaja“ i pjesmom Matije Gotića „Kaj huda zima“,

Marija Kranjec s pjesmom „Ljubeščica“,

Marija Trakoštanec koja je pročitala radove „Posjet rodbini“ i „Opasna igra“,

Iva Tomiek s pjesmom Leona Šaneka „Dojdi v Zagorje“,

Lara Sakač i Sara Horvatić s pjesmom Tee Horžić „V sakom je kotu Liepe Naše“,

Marta Ivanek s pjesmom „Nigdar niesi sam“,

Jasmina Klopotan s pjesmom „Svakidašnja jadikovka“

Lira Hajsok koja je pročitala pjesmu Andreje Žuti „Kaple z poteka“,

Lucija Gotić s pjesmom Ane Sakač „Moja cesta“,

Mateja Sakač s pjesmom „Vrieme je“,

Martina Jurašković s pjesmom „Kak mesec…“,

Davor Španić s pjesmom „Mamičino srčeko“

te Mateja Ratković s monologom „Dirigenti i mužikaši“.

Mentorice izvođačima bile su učiteljice Sanja Horžić, Ivana Nogić, Božica Šantek i Draženka Leljak. Prigodnu izložbu likovnih radova postavila je učiteljica Ivanka Hodja Kukovačec, dok je scenu uredila učiteljica Mateja Ratković.

Okupljenima se obratio i ravnatelj škole Ivica Rojc koji je čestitao svim autorima, mentorima i izvođačima, posebno se zahvalivši svim sponzorima kojima je uručio prigodne zahvalnice. Po završetku službenog dijela promocije, zajedničko druženje svih sudionika programa nastavilo se na prigodnom domjenku.

„Ljubeška zipka“ bogato je opremljena likovnim radovima sadašnjih i bivših učenika škole, stoga se nadamo da će se zbirka još dugo prelistavati i čitati u brojnim, ne samo ljubeškim, domovima, te da će naši učenici i dalje pisati, stvarati i njegovati dragu domaču rieč

Svoj primjerak "Ljubeške zipke" možete nabaviti u školi po cijeni od 40 kuna.