Obilježavanje Sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Ivana Nogić, 21. 1. 2018.

Sjećanje na žrtve holokausta i sprečavanja zločina protiv čovječnosti u našoj je školi obilježeno zajedničkim satom povijesti za učenike viših razreda 18. siječnja 2018. godine. Sat je pripremila učiteljica povijesti Andreja Vuk u suradnji s bivšom učenicom škole Sarom Horvatić, autoricom izložbe „Nestvarnost istine“.

U najvećem broju europskih država kao datum obilježavanja odabran je 27. siječnja u spomen na 27. siječnja 1945. godine kada je sovjetska vojska Crvena armija oslobodila 7 500 zatvorenika iz koncentracijskog logora Auschwitz na prostoru današnje Poljske.  Sjećanjem se želi podsjetiti sve žrtve nacističkih režima uoči i tijekom Drugog svjetskog rata.

U uvodnom dijelu sata učiteljica povijesti objasnila je pojmove holokaust i antisemitizam, ideje Nacističke stranke, osnivanje koncentracijskih logora te stradanje djevojčice Ane Frank i njezine obitelji. Pojam holokaust odnosi se na sustavan progon i uništenje europskih Židova od strane nacističke Njemačke i njezinih pomagača od 1933. do 1945. godine. U tom progonu stradalo je oko 6 milijuna Židova. U širem značenju pojam holokaust obuhvaća i zločine protiv pripadnika drugih rasa, religija, političkih opredjeljenja koji su smetali nacističkoj Njemačkoj i njihovim istomišljenicima.

U glavnom dijelu sata učenicima se obratila posebna gošća, bivša učenica naše škole Sara Horvatić, studentica na zagrebačkom fakultetu Vern – studij Filmskog, televizijskog i multimedijskog oblikovanja. Prigodnom prezentacijom Sara se predstavila učenicima, posebno naglasivši svoje uspjehe na području fotografije, gdje je veliki uspjeh postigla samostalnom izložbom Nestvarnost istine. Izložba prikazuje crno-bijele fotografije nastale na maturalnom putovanju tijekom kojeg je jedno od odredišta bio i logor Auschwitz. Fotografije iz Auschwitza toliko su je dirnule da je one najdojmljivije odlučila objediniti kroz izložbu naslova Nestvarnost istine. Pojedine fotografije Sara je izložila i u našem školskom holu te ispričala učenicima svoje dojmove prilikom posjeta  tom zloglasnom logoru.

U završnom dijelu sata učenici su ponovili gradivo kvizom znanja. Za točne odgovore Sara ih je nagradila čokoladama, a učiteljica Vuk plusevima.

Zahvaljujemo Sari na uspješnom prenošenju svojih dojmova iz logora Auschwitz te joj želimo još puno uspješnih izložaba!

Školska godina 2018./19.

« Rujan 2018 »