Dan ružičastih majica u OŠ Ljubešćica

Autor: Ivica Rojc, 3. 3. 2018.

Učenici i učitelji OŠ Ljubešćice i ove veljače obilježili su Dan ružičastih majica. Podizanje svijesti učenika o neprihvatljivim oblicima ponašanja među vršnjacima bio je jedan od ciljeva mnogih aktivnosti koje su se provodile na satovima razrednog odjela tijekom cijele veljače.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Inicijativom školskih kolega je na inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol Dana ružičastih majica.

Osim što su naši učenici naučili kako spriječiti i reagirati u slučaju nasilja u školi, kako biti bolja i suosjećajnija osoba ili kako pomoći drugima koji su doživjeli neku vrstu nasilja, rješavali su anketu o vršnjačkom nasilju, izrađivali su plakate, simbole i slogane na temu sprječavanja nasilja i boljeg ophođenja s vršnjacima. Također su naučili pjevati i službenu pjesmu Dana ružičastih majica „Život nije siv“, a zadnja aktivnost završila je i zajedničkim fotografiranjem u školskoj dvorani.

Na sljedećim fotografijama pogledajte kako nam je bilo!

Jasna Šprem Gušić, učiteljica njemačkog jezika

Školska godina 2018./19.