Viši razredi obilježili Dan sjećanja na holokaust

Autor: Ivana Nogić, 4. 2. 2019.

U ponedjeljak 28. siječnja 2019. godine učenici viših razreda naše škole zajednički su obilježili Dan sjećanja na holokaust tako što su pratili predavanje na temu holokausta koje je pripremila učiteljica Andreja Vuk. Pogledali su i dokumentarni film o životu Anne Frank.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Ovaj se Dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila 7 500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Poljskoj.

Nakon što je učiteljica Andreja Vuk održala kratko predavanje o holokaustu i njegovim žrtvama, učenici su pogledali dokumentarni film o Anni  Frank, djevojčici koja je postala jedan od simbola holokausta. Annelies  Marie Frank, poznatija kao Anna Frank, pisala je svoj dnevnik od 12. lipnja 1942. do 1. kolovoza 1944. godine. Dnevnik je prestala pisati kada su nju i njezine roditelje, kao i brojne druge Židove, odveli u koncentracijski logor Auschwitz. Iz tog logora uspio se spasiti i preživjeti samo Annin otac Otto Frank. Anna Frank umrla je u ožujku 1945. godine, u petnaestoj godini života, u koncentracijskom logoru Bergen-Belsen.

Objavljeni 1949. godine, zapisi ove židovske djevojčice opisuju njen život pod nacističkim režimom koji je vladao Nizozemskom u koju su njeni roditelji nekoliko godina ranije pobjegli. Uvjereni kako su sigurni od progona, Frankovi su se okupacijom Nizozemske našli u stupici, te su nemajući drugog izbora odlučili pričekati priliku za bijeg u skrovištu koji su napravili u bivšoj tvornici koju je osnovao Otto Frank. U svom dnevniku, Anne opisuje strahote koje je morala proživjeti kao bjegunac od totalitarnog režima, ali također, na izuzetno dubok način, nesvojstven osobama  njene dobi, govori o svojim mislima i razmišljanjima.

Dan sjećanja na holokaust i sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata obilježava se diljem Europe s posebnim naglaskom na obrazovanju mladih generacija. Zato potražite u našoj školskoj knjižnici "Dnevnik Anne Frank" kako biste i sami zavirili u Annin život.

Novinarska grupa