Trostruka pobjeda na „Malom kaju“ u Svetom Ivanu Zelini

Autor: Ivica Rojc, 9. 11. 2020.

Bez obzira na pandemiju izazvanu korona virusom, Pučko otvoreno učilište Sveti Ivan Zelina jubilarni 40. puta organiziralo je 31. listopada 2020. smotru dječjeg kajkavskog stvaralaštva „Mali kaj“ koja je ovaj puta održana online.

Na natječaj smotre pristiglo je 257 kajkavskih pjesama iz 54 osnovne škole pa stručno ocjenjivačko povjerenstvo u sastavu dr. sc. Ivo Kalinski,  dr.sc. Božica Pažur i dr. Štefica Kamenarić-Filipović nije imalo nimalo lak zadatak. Među vrlo kvalitetnom konkurencijom prvu nagradu stručnog povjerenstva osvojila je pjesma „Prejdi breg i dalje bu ravnica“ učenice Sare Horvatić čije je stihove dr. Ivo Kalinski posebno citirao u uvodu zbirke recitala te je po Sarinoj pjesmi nazvan cijeli recital kao i zbirka. Sara je osvojila novčanu nagradu u vrijednosti od 2.000 kuna, a mentorica Sanja Horžić nagradu od 750 kuna te komplet knjiga Matice hrvatske.  Osim što je cijeli recital nazvan po ljubeškoj pjesmi, likovno rješenje naslovnice zbirke osmislila je učenica šestog razreda OŠ Ljubešćica Erin Lukač koja je, kao i njezina mentorica Ivanka Hodja Kukovačec, nagrađena novčanom nagradom od 750 kuna. Učiteljica Sanja Horžić proglašena je najboljom mentoricom te nagrađena nagradom Ministarstva kulture u iznosu od 2.500 kuna. U zbirci je objavljena i pjesma Emanuela Horžića „F srčeku me greje“ te likovni rad učenice Gabrijele Ratković.

40. jubilarni „Mali kaj“ zasigurno će se pamtiti po trijumfu Ljubešćana na velikom kajkavskom recitalu, a višestruki uspjesi i nagrade zasigurno će učenicima i učiteljicama biti poticaj za daljnje likovno i literarno stvaralaštvo.

Na poveznici možete pogledati snimku recitala.

Prejdi breg i dalje bu ravnica

V životu tulke put

moramo prejti breg

koji nam se prepriečil

pret ravnicu.

Tef breg more biti

jedinica f školi

ili pak ljubavni jadi.

Tef breg more biti

i siromaštvo ili neki beteg.

Ravnica samo čeka

da nešte zakorači na nju.

Zato ispravi jedinicu,

reši ljubavne jade,

završi dobru školu,

pošteno zaradi kruek…