Otpad nije smeće

Autor: Ivana Nogić, 27. 5. 2022.

Djelatnici komunalnog poduzeća NOVOKOM iz Novog  Marofa održali su 24. svibnja 2022. godine kratko predavanje u našoj sportskoj dvorani kojem su prisustvovali svi učenici naše škole. Cilj predavanja bio je podizanje svijesti učenika o potrebi pravilnog recikliranja prikupljenog otpada te odgovornog gospodarenja otpadom. Tim povodom učenicima su podijelili prigodne brošure.

Kako su učenici iz prezentacije mogli saznati, prvi korak prema recikliranju je odvajanje otpada na kućnom pragu. To je posebno važno ako uzmemo u obzir podatak da osoba godišnje prosječno proizvede oko 400 kilograma otpada. Saznali su da se trenutno samo 15 % ukupnog otpada reciklira te da taj postotak mora biti puno veći ako zaista želimo zdravije i ljepše živjeti. Ipak, naši su učenici pokazali da nije sve tako crno jer oni znaju u koje spremnike treba odlagati papir, plastiku, staklo, metal i tkaninu, a predavači su ih podsjetili što ne treba odlagati u spomenute spremnike te kamo odlagati bio-otpad. Također, uputili su ih i na korištenje reciklažnog dvorišta u Novom Marofu gdje se može propisno odložiti glomazni i sav ostali otpad.

Na kraju su predavači zaključili kako pravilnim i odgovornim gospodarenjem otpad prestaje biti smeće te su učenicima podijelili prigodne letke i brošure kako bi o potrebi recikliranja razgovarali i sa svojim ukućanima.

Tekst i fotografije: Novinarsko-radijska grupa