Dan učitelja – odmor od školskog zvona

Autor: Ivica Rojc, 12. 10. 2012.

Obilježavanje Svjetskog dana učitelja inicirao je UNESCO 1994. godine kako bi se barem jednom godišnje –5. listopada – učiteljima i nastavnicima diljem svijeta odalo priznanje za njihov svakodnevni predani rad. Tako su učitelji i ostali djelatnici OŠ Ljubeščica obilježili su Svjetski dan učitelja terenskom nastavom u sklopu koje su obišli dio susjedne Slovenije – Rogašku i Olimje. Bila je to odlična prigoda za razmjenu iskustava i zajedničko druženje svih djelatnika naše škole.

Nakon početne okrjepe u Trakošćanu, krenulo se prema Sloveniji gdje je prva stanica bila Rogaška Slatina i prodavaonica poznatog i kvalitetnog rogaškog kristala. Putovanje se nastavilo prema termama Olimje i istoimenom selu u kojem se nalazi prekrasan samostan i crkva posvećena Uzašašću Djevice Marije. Godine 1663. su se tamo su se bili naselili pavlini koji su uz dvorac-samostan izgradili prekrasnu baroknu crkvu i opremili je crno-zlatnim oltarima. U samostanskom vrtu pavlini su uzgajali ljekovito bilje od kojeg su pravili čajeve, masti i tinkture za očuvanje zdravlja pa su u jednom od dvorskih tornjeva uredili samostansku ljekarnu, treću po starosti u ovom dijelu Europe. Godine 1782. car Josip II. raspustio je samostan i ustanovio župu. Zgradu s zemljištem kupio je grof Attems koji je zbog visokih poreza dao srušiti dva trakta samostana. Godine 1990. u samostan su se uselili redovnici minoriti koji svojim gostima i brojnim turistima rado pokazuju i pričaju o umjetničkom i sakralnom bogatstvu crkve i stare ljekarne. Budući da su oživjeli tradiciju samostanskog ljekarništva, u ljekarni se i danas mogu kupiti brojni ljekoviti pripravci. Također, u blizini samostana uspješno radi i mala privatna čokolaterija koja svojim posjetiteljima nudi veliki izbor vrhunskih pralina i čokolada. Čokoladne majstorije spravljaju se prema domaćoj recepturi, a u kvalitetu okusa mogli smo se i sami uvjeriti.

Uživanje u prekrasnoj prirodi i odličnoj hrani nastavilo se na obližnjem seoskom imanju „Jelenov greben“. Doista nesvakidašnji doživljaj sklada prirode i čovjeka pruža pogled na idilično seoce i brojne jelene, srne i muflone koji slobodno šeću i toliko su miroljubivi da jedu posjetiteljima iz ruke.

Bio je to pravi odmor od školskog zvona, užurbane svakodnevnice i brojnih problema kojima su opterećeni svi odgojno-obrazovni djelatnici. Budući da danas u svijetu radi više od 60 milijuna učitelja koji svakodnevno podučavaju više od milijardu djece, Dan učitelja je dan kada svi oni imaju priliku da se čuje njihov glas.