Sara Horvatić izvještavala sa Završnice državnog prvenstva SD u Poreču

Autor: Ivica Rojc, 6. 5. 2013.

U organizaciji Hrvatskog školskog športskog saveza te uz pokroviteljstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta od 28. travnja do 3. svibnja održala su se završna natjecanja Državnog prvenstva školskih sportskih društava Republike Hrvatske za 2013. godinu.

Domaćin Završnice bio je grad Poreč, a nastupilo je 1863 učenika osnovnih i srednjih škola ili 214 ekipa koje su se natjecale za medalje u 11 sportova. Natjecanja su se odvijala na sportskim borilištima u Poreču, Umagu i Rijeci, i to najprije od 28. do 30. travnja za učenike osnovnih škola, a od 1. do 3. svibnja za srednjoškolce. Svi učenici i voditelji bili su smješteni u Hotelu Delfin u porečkoj Zelenoj laguni.

Osnovnoškolci su se natjecali u malom nogometu, rukometu, košarci, odbojci, atletici, gimnastici, plivanju, šahu, stolnom tenisu, badmintonu i krosu, dok su se srednjoškolci natjecali u samo osam sportova: malom nogometu, rukometu, košarci, odbojci, atletici, stolnom tenisu, badmintonu i krosu.

Kako bi školska sportska natjecanja pobudila što veći interes, osobito mlađe, "internetske" publike, Hrvatski školski športski savez pokrenuo je edukativno-sportski projekt "Igram, pišem, lajkam" (IPL) kojim je nastojao potaknuti talentirane učenike-novinare u praćenju i izvještavanju s natjecanja školskih sportova koji se odvijaju tijekom cijele školske godine diljem Hrvatske. U natjecanje se uključila i novinarka naše škole Sara Horvatić koja je pratila poluzavršno natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola u stolnom tenisu skupine Sjever te o natjecanju napisala izvještaj. Izvještaj je objavljen na internetskim stranicama i Facebook profilu HŠŠS-a te je prema broju ¨like-ova¨ i komentara uspio ući među 5 najaktivnijih članaka. Tako je Sara, uz još četvero najboljih novinara iz cijele Hrvatske, izborila pravo odlaska na Završnicu državnog prvenstva gdje je imala čast izvještavati o svim natjecanjima. Ipelovci, kako ih od milja zovu u HŠŠS-u, pratili su događanja na Završnici te su svoje uratke objavljivali na Facebook profilu HŠŠS-a. Sara Horvatić dijelila je novinarske zadatke s kolegama: Markom Šapinom, Karlom Grgurevićem, Natali Antunović i Sarom Borzić. Učenici su imali svog mentora, novinara Sportskih novosti Zlatka Karla koji je bio zadužen za njihov rad, a izvještaje Ipelovaca objavile su čak i Sportske novosti. Sara je imala priliku izvještavati o završnim natjecanjima osnovnoškolaca u krosu, atletici te badmintonu i stolnom tenisu srednjoškolaca. I među najboljim novinarima izabran je najbolji – učenik Marko Šapina iz OŠ Marina Držića Zagreb.

Uspjeh projekta bio je odličan te su natjecanja obiju kategorija prošla u najboljem redu. Organizatori su bili zadovoljni uvjetima koje im je pružio Grad Poreč, a najviše su bili zadovoljni učenicima i njihovim profesorima – voditeljima. Nastali su mnogi zanimljivi članci koji su bili jako dobra promocija hrvatskog školskog sporta i sporta uopće. Čestitamo našoj Sari koja se vratila kući puni dojmova i dragocjenog iskustva s područja novinarstva.

Buduća profesionalna novinarka, tko zna?!