Sanja Pilić govorila o važnosti čitanja

Autor: Ivica Rojc, 12. 4. 2016.

U povodu Dana dječje knjige našu je školu 5. travnja 2016. godine posjetila jedna od najpoznatijih hrvatskih književnica za djecu i mlade – Sanja Pilić, čija su djela rado čitana, čak i kad se nalaze u lektiri. Dokaz tomu je i veliko oduševljenje naših učenika viših razreda koji tijekom susreta nisu mogli sakriti svoje uzbuđenje te su pripremili brojna pitanja.

Književnu gošću iznenadili smo prigodnim programom. Učenice 6. razreda – Marta Ivanek i Dora Štriga ukratko su je predstavile, a učenica 8. razreda Klara Ivanek predstavila je svoj literarni rad „Zaštitnik zvijezda“, koji je bio predložen za državnu razinu smotre LiDraNo, za što je primila čestitke i same književnice.

Sanja Pilić rođena je u obitelji žena-književnica - njena baka bila je spisateljica, a majka naša poznata književnica Sunčana Škrinjarić. Naši su novinari istražili da je Sanja Pilić dobitnica brojnih nagrada, a neke od njezinih uspješnica su: Mrvice iz dnevnog boravka, O mamama sve najbolje, Sasvim sam popubertetio, Što mi se to događa?, Vidimo se na fejsu i druge. Naša gošća predstavila nam je i ostala svoja djela te ispričala kako su nastala, istaknuvši da su joj sva podjednako draga. U neposrednom razgovoru učenici su puno toga saznali o književnici: da inspiraciju za pisanje pronalazi u svakodnevnom životu, da neke teme crpi i iz života svoje djece i unučadi. Iskreno je priznala da joj nije bilo lako odgajati djecu te da jako voli svoj posao, pa je zato vjerojatno i tako čitana književnica. Knjige piše kad dobije inspiraciju, a u slobodno vrijeme voli se družiti s prijateljima i putovati.

Svojim vjernim čitateljima, i onima koji će to tek postati, uputila je vrlo vrijedne savjete:

Sve što znamo, naučili smo promatrajući i čitajući. Puno čitajte jer bez čitanja nema uspjeha! Čitanje je naš prozor u svijet, zato ga širom otvorimo i dozovimo svijet k sebi!

Intervju s književnicom Sanjom Pilić moći ćete pročitati u novom broju „Ljupka“.

ONline nastava

« Listopad 2020 »