Projekt Dan Europe u školi

Autor: Ivica Rojc, 6. 6. 2016.

Zabavnim i edukativnim projektnim danom učenici i djelatnici naše škole proslavili su 9. svibnja 2016. godine Dan Europe koji se obilježava svakog 9. svibnja još od 1985. godine u znak sjećanja na Schumannovu deklaraciju kojom je, upravo na taj dan 1950. godine osnovana preteča današnje Europske unije. Koordinatorica projekta bila je učiteljica Andreja Vuk, a sudjelovali su svi razredni odjeli koji su sami odabrali, obradili i na kraju prezentirali jednu ili više zemalja EU.

Nakon tri školska sata pripremnih radionica uslijedila je prezentacija učeničkih radova u sportskoj dvorani. Program je otvorila učiteljica Andreja Vuk koja je održala uvodno predavanje o nastanku Europske unije, a potom su na red došli učenici, počevši od prvog do osmog razreda. Prezentacije pojedinih zemalja EU bile su vrlo kreativne i maštovite, no nadasve poučne, a na kraju je uslijedio kviz ponavljanja „Koliko poznaješ EU?“. Natjecale su se tri mješovite ekipe sastavljene od  devetero učenika (po jedan iz svakog razrednog odjela). U opuštenoj atmosferi nije nedostajalo natjecateljskog duha jer su se svi natjecatelji borili za što više točnih odgovora. Pobjednici kviza primili su prigodna priznanja, a svi ostali nagrađeni su novim znanjima o zemljama EU.

Projektom “Dan Europe u školi” predstavljene su sljedeće zemlje:

Prvašići predstavili susjednu Sloveniju

2. r. pjesmom i svirkom predstavio Njemačku

3. r. odveo nas u Irsku

4. r. istražio susjednu Mađarsku

5.a r. predstavio zanimljivosti Poljske

5.b r. poveo nas u Francusku uz degustaciju francuskih sireva

6. r. bio je najkreativniji - zanimljivo su predstavili Italiju: nogometaše i manekenke, automobile, znanstvenike, gastronomiju, kulturu Italije, i mnoge druge zanimljivosti

7.a r. prezentirao je Španjolsku posluživši limunadu

7.b r. proučio je države njemačkog govornog područja

8. r. prezentirao UK uz ‘tea and biscuits’.

Nadamo se da će nas projekt „Dan Europe“ i sljedeće godine povesti na uzbudljivo putovanje zemljama EU!

Više fotografija možete vidjeti u foto-galeriji.