Tragom prošlosti

Autor: Ivica Rojc, 6. 6. 2016.

Ove školske godine učenici:  2., 3. i 4. razreda posjetili su  Varaždin, Lepoglavu i Trakošćan.

Učenici su svoju istraživačku avanturu započeli razgledavanjem znamenitosti grada Varaždina koji s  pravom nosi naziv „Mali Beč“. Posjet Gradskom muzeju Varaždin pobudio je veliko zanimanje učenika koji su bili oduševljeni  muzejskim zbirkama starog oružja, porculanskog posuđa, namještaja, odjeće i satova. Barokni sjaj Varaždinske katedrale učenike je, također, ostavio bez daha. Po razgledu grada Varaždina nastavili su putovanje prema Lepoglavi. U Lepoglavi su posjetili crkvu bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije koja je remek-djelo arhitekture, slikarstva i kiparstva. Unutrašnjost crkve bogata je baroknim namještajem, drvorezbarijom, baroknim oltarima, ukrašena veličanstvenim freskama Ivana Krstitelja Rangera te oltarom Blaženog Alojzija Stepinca. Nakon razgledavanja lepoglavske crkve učenici su  svoju istraživačku avanturu bogate  kulturne prošlosti zavičaja nastavili u Trakošćanu. Razgled bajkovitog dvorca obitelji Drašković, jednog od najljepših dvoraca Hrvatske, probudio je dječju maštu. Pogled na Trakošćansko jezero okupano sunčevim sjajem,  također, nikog nije ostavio ravnodušnim. Nakon puno istraživanja, učenja, igre i zabave, snagu je učenicima vratio ručak nakon čega je uslijedio povratak kućama sa zadovoljstvom  na licu.

učiteljica: Mateja Ratković