Pula i Brijuni oduševili petaše i šestaše

Autor: Ivica Rojc, 6. 6. 2016.

Učenici petih i šestog razreda, u pratnji svojih razrednika, učitelja-pratitelja te simpatičnog vodiča Marka posjetili su 25. svibnja 2016. godine NP Brijuni te uživali u Puli. Krenuli su rano, u pet sati ujutro, no svi su se na vrijeme probudili. Put do Pule, prve stanice, trajao je oko pet sati, ali uz igrice i glazbu na mobitelima nije bilo dosadno.

Ugledavši more, svi su se razbudili i razveselili. U Pulu su stigli oko 10 sati te su odmah prepoznali zaštitni znak grada - čuvenu pulsku Arenu. Prošli su kroz Zlatna vrata, o kojima su čuli neke zanimljive legende, te nakon kraćeg obilaska grada uz stručnog vodiča krenuli prema restoranu gdje su u 12 sati imali dogovoreni ručak. Nakon okrjepe na redu je bila Fažana gdje su se ukrcali na brodicu za NP Brijune. Jedva su čekali vožnju brodom da se s palube mogu diviti predivnom moru. Na Brijunima ih je dočekalo lijepo vrijeme i, također, stručno vodstvo. Park su obilazili pješice i turističkim vlakićem kojim su razgledali Safari park prepun životinja. Na otoku Veliki Brijun živi preko 4000 životinja, a među njima najstarija je papiga Koki koja ima 58 godina. Koki je svojim, gotovo ljudskim glasom sve oduševio. Pokraj Kokija živi papiga Ara koja turiste uveseljava svojim plesom. Sve je zadivilo drveće koje je uredno posađeno u drvorede i jeleni lopatari koji, kao slobodne ptic, lutaju otokom i prave društvo posjetiteljima Brijuna. Nakon životinja vidjeli su drugu  najstariju maslinu na svijetu koja je stara oko 1600 godina. Kada je završilo razgledavanje Brijuna, ukrcali se ponovno na brod te se nakon iskrcavanja pozdravili s fažanskom plažom i krenuli prema svojim kućama.

Čekao ih je dug put kući, no umoru nije bilo ni traga – carovalo je veselje i zadovoljstvo zbog svega viđenoga i doživljenoga. Učenici su jednoglasno zaključili da  jedva čekaju sljedeći izlet, po mogućnosti opet na more.