Čarolija Plitvičkih jezera

Autor: Ivana Nogić, 8. 6. 2018.

Plitvička jezera naš su najstariji i najpoznatiji nacionalni park, a budući da ga učenici 4., 5. 6. i 8. razreda još nisu imali prilike posjetiti, odlučili su da upravo Plitvice budu glavno odredište njihove cjelodnevne terenske nastave.

Putovali su 4. lipnja 2018. godine, u pratnji svojih razrednica, učiteljice matematike i knjižničarke te turističke pratiteljice. Krenuli su u 6 sati ujutro kako bi imali dovoljno vremena za uživanje u tom dragulju hrvatske i svjetske prirodne baštine i, nakon tri i pol sata vožnje i neizbježnih usputnih stajanja, napokon, NP Plitvice!

Mjesto je toliko čudesno i lijepo da ga zasluženo nazivaju Rajski vrt Europe. U Nacionalnom parku nalazi se 16 prekrasnih, manjih i većih, jezera, kristalno čiste boje. Vodu dobivaju od brojnih rječica i potoka, a međusobno su spojena brojnim kaskadama i šumnim slapovima. Iznimne prirodne ljepote jezera  i slapova, bogatstvo flore i faune, šume i planinski zrak, šetnja šumskim stazama i drvenim mostićima privlače veliki broj posjetitelja iz cijelog svijeta, u što su se učenici i sami mogli uvjeriti.

Razgledavanje je bilo kružno i obuhvatilo je šetnju kroz vapnenački kanjon Donjih jezera, vožnju brodom preko najvećeg jezera Kozjak, slobodno vrijeme za odmor te, na kraju, šetnja do drugog ulaza gdje ih je čekao autobus. Vidjeli su Veliki slap, što su ovjekovječili brojnim fotografijama, prekrasne manje slapove i predivna modrozelena jezera, poput jezera Galovac i Gradinskog jezera. Nakon razgledavanja uslijedilo je vrijeme za odmor, igru i druženje te ručak iz torbe.

Na povratku kućama zastali su kako bi razgledali izloške Muzeja Domovinskog rata na otvorenom u Turnju. Zbirka tenkova i vojnih zrakoplova postavljena je na poprištu najvećih borbi Hrvatske vojske kojima je obranjen Karlovac.

Zadnja usputna stanica bio je Burger King pa su kući stigli iza 19 sati, okrijepljeni i pomalo umorni, ali prepuni doživljaja. Teško je pronaći riječi kojima bi se najbolje mogla opisati sva ljepota i sklad čarobnih jezera jer Plitvice se jednostavno moraju vidjeti i doživjeti.

ONline nastava

« Listopad 2020 »