Uspješne u „Čitanju naglas“

Autor: Ivica Rojc, 13. 11. 2018.

U sklopu obilježavanja mjeseca knjige u utorak 6. studenoga 2018. u organizaciji Gradske knjižnice i čitaonice Novi Marof u Kulturnom centru „Ivan Rabuzin“ u Novom Marofu održano je gradsko natjecanje „Čitanje naglas“ na kojem su vrlo uspješno sudjelovale i učenice OŠ Ljubešćica. Na samom početku, u nenatjecateljskom dijelu programa, Iva Tomiek nasmijala je publiku monologom „Baričin tablet“. U natjecateljskom dijelu svoje omiljenje knjige predstavile su četiri učenice OŠ Ljubešćica. Petašica Ema Ferčić predstavila je knjigu „Kako je tata osvojio mamu“ autora Mire Gavrana dok je petašica Tea Štriga čitala ulomak iz romana „Ljubav ili smrt“ Ivana Kušana. Vrlo siguran nastup imala je i šestašica Laura Sakač predstavivši knjigu Jasminke Tihi Stepanić „Moja neprijateljica Ana“. Najuspješnija predstavnica OŠ Ljubešćica bila je učenica 6. razreda Sara Horvatić koja je vrlo uvjerljivo predstavila knjigu „Tajni leksikon“ Želimira Hercigonje te je osvojila 2. mjesto i plasirala se na županijsku razinu natjecanja.

Županijsko natjecanje održano je u četvrtak 8. studenoga 2018. također u Kulturnom centru „Ivan Rabuzin“ na kojem je Sara Horvatić imala čast nstupati među jedanaest najboljih čitača naglas Varaždinske županije (u kategoriji 6. do 8. razreda).

„Čitanje naglas“ natjecanje je koje na prvi pogled zvuči jednostavno, ali minalo nije lako budući da svaki sudionik natjecanja ima ograničeno vrijeme od dvije minute kada na kreativan način treba predstaviti knjigu koju je odabrao dok samo interpretativno čitanje ulomka iz knjige traje tri minute i to pred članovima povjerenstva i mnogobrojnom publikom. Stoga naše učenice pod vodstvom mentorice Sanje Horžić zaslužuju svako pohvalu za vrlo sigurne interpretativne nastupe.

Tekst: Sanja Horžić, učiteljica hrvatskog jezika