„Moja cesta“ pobjednica Smotre u Zelini

Autor: Ivica Rojc, 2. 11. 2011.

Između 299 radova pristiglih iz 56 osnovnih škola s područja cijele kajkavske Hrvatske, pristiglih na natječaj 31. smotre dječjeg kajkavskog pjesništva "Dragutin Domjanić" - Sv. Ivan Zelina 2011., stručni ocjenjivački sud Smotre izdvojio je pjesmu „Moja cesta“, naše učenice Ane Sakač, kao najbolju te joj dodijelio 1. nagradu stručnog ocjenjivačkog suda!

Javna izvedba trideset i jednog najboljeg pjesničkog ostvarenja održala se 22. listopada 2011. godine u Dvorani „Kraluš“ Pučkog otvorenog učilišta Sv. Ivan Zelina. Svoje radove na Smotri interpretirali su sami mladi autori, pa tako i naša osmašica Ana, a svi posjetitelji mogli su uživati u bogatstvu pjesničkoga izraza i kajkavskih idioma. Smotru prati i prigodna zbirka u koju su uvrštene pedeset i dvije najuspješnije prispjele kajkavske pjesme, a zbirka, također, nosi ime po najuspješnijoj pjesmi - „Moja cesta“. U zbirku je među najuspješnija pjesnička ostvarenja uvrštena i pjesma učenice Tee Horžić V sakom je kotu Liepe Naše“. Smotru je pratila izložba likovnih radova kojima su učenici ilustrirali pjesme u zbirci. Pjesmu „Moja cesta“ uspješno je ilustrirala učenica 8. razreda Ivona Sakač.

Posjetitelji su, već tradicionalno, mogli uživati u duhovitim dosjetkama Vida Baloga koji svojim je osebujnim vođenjem programa upotpunio doživljaj kajkavske poslastice u Zelini. Za glazbeni dio programa bili su zaduženi Toni i Josip Iveković, mladi bratski duo na gitari i violini, kratak dramski tekst „Krčmarica Mirandolina“ izveli su učenici 4. razreda Srednje škole Dragutina Stražimira, dok je pjesme i plesove Zelinskog kraja prikazala Dječja folklorna sekcija HPD-a "Zelina".

Za odličnu organizaciju Smotre zaslužno je Pučko otvoreno učilišta Sv. Ivan Zelina koje je i ove godine osiguralo Smotri dvostruko visoko pokroviteljstvo: Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske. Stoga su nagrade za trud, brižnost, njegovanje i poticanje dječjeg pjesničkog izraza te ljubav prema kajkavštini, i za mlade autore i za njihove voditelje, bile i više nego poticajne.

Čestitamo Ani i našim osmašicama te vas prepuštamo ljepoti kajkavske riječi!

Moja cesta

V dalinu me vodi,

pot mi kaže,

svoje pote ne menja,

čvrsto idem po nje,

po svoje ceste.

Navek je tu,

na nje sam sigurna,

nje se prepuštam,

v nju verujem…

Moja mi je cesta,

sve lepote života dala,

utehu mi pružila,

nigdar me neje kaznila.

Moja je cesta čvrsto, čvrsto na zemle.

Nje se držim, i po danu,

i po noči,

v dobroti, zlu i samoči.

Ana Sakač, 8. razred