2023-06-26 17:14:00

Terenska nastava u STEM centru za djecu i mlade

     Zadnje dane nastavne godine učenici 4. razreda i svi viši razredi proveli su na terenskoj nastavi u STEM centru za djecu i mlade na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu. Podijeljeni u dvije skupine, učenici su 19. i 20. lipnja 2023. godine, nakon obilaska Geološke zbirke fakulteta, sudjelovali u zanimljivim radionicama koje provodi Hrvatsko društvo inženjera geotehnike u partnerstvu s Geotehničkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, a sve s ciljem popularizacije STEM područja. Što su sve učenici radili na radionicama, pogledajte na sljedećoj poveznici: https://sway.office.com/OeDHgCemhfhlH1T5?ref=Link.

     Riječ je o projektu u sklopu kojega je na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu adaptiran, uređen i opremljen prostor STEM centra, unutar kojeg se nalazi i trajni postav Geološke zbirke te je uređena i opremljena multifunkcionalna učionica s praktikumom za provedbu STEM radionica. Učenici su po dolasku imali priliku upoznati se s Geološkom zbirkom fakulteta, a zatim su se u grupama uključili u praktične vježbe.

     Prva grupa 4. razreda imala je zadatak prikazati putovanje kapljice vode. Nakon uvodnih demonstracijskih pokusa gdje su se upoznali s hidrološkim ciklusom, krenuli su u izradu svog modela koristeći kolaž, karton i malo kreativnosti. Druga grupa prihvatila je izazov izrade vulkana. Učenici su najprije napravili papirnati model vulkana, a zatim su na oduševljenje promatrača izazvali vulkansku erupciju. Kroz uvodna predavanja voditelja o tome što su  fosili i geode, kako nastaju i gdje se čuvaju, svi učenici mogli su izraditi navedeno od pripremljenih materijala. Svoje rukotvorine ponijeli su kući za uspomenu.

     Viši razredi učili su o potresima te uređajima koji mjere i bilježe podrhtavanje u Zemljinoj kori – seizmografima. Učenici 7. razreda izradili su model seizmografa bilježenjem relativnog pomaka između kućišta i točke zapisa na papirnatoj traci. Kako se sve više potiče korištenje obnovljivih izvora energije, učenici su mogli izraditi vlastiti solarni USB punjač za punjenje mobitela ili drugih uređaja.

     Učenici 8. razreda imali su zanimljive vježbe vezane uz proučavanje tipova stijena i minerala te svojstva i mogućnost upotrebe stijene u svakodnevnom životu. Također su posjetili laboratorij kako bi vidjeli ispitivanje kakvoće vode za piće. Jedna od najzanimljivijih vježbi svakako je bila izrada holograma.

     Kroz sve navedene STEM radionice učenici su aktivno usvajali i proširili svoje prirodoslovno znanje i praktične vještine. Cilj radionica je potaknuti interes djece i mladih za STEM područje kako bi se doprinijelo njenoj većoj popularizaciji.

Zahvaljujemo Geotehničkom fakultetu na lijepom gostoprimstvu i organizaciji radionica na kojima su naši učenici sudjelovali potpuno besplatno!


Osnovna škola Ljubešćica