U sklopu programa „Ruksak (pun) kulture“ naša je škola imala čast ugostiti poznatog putopisca, dramaturga, novinara te kazališnog i književnog kritičara Jasena Boku koji je učenicima 3. i 4. razreda održao interaktivno predavanje pod nazivom “Putovanje kao promocija tolerancije, različitosti i senzibiliziranja djece prema kulturama drugih”. Predavanje je održano 29. listopada u školskoj knjižnici, a osim učenika pratili su ga i zainteresirani djelatnici Škole.
https://sway.cloud.microsoft/WmOwwG7Vz6NsBo7d?ref=Link
Kroz zanimljive priče i atraktivne fotografije s dalekih putovanja, gospodin Boko poveo je učenike na put oko svijeta, upoznajući ih s vršnjacima iz različitih kultura. Učenici su njegove avanture s putovanja pratili s velikim zanimanjem, postavljajući brojna pitanja pa je planirano vrijeme prošlo vrlo brzo. Učenici su imali priliku vidjeti kako žive, igraju se i uče djeca u manje poznatim krajevima Afrike i Azije, naglašavajući pritom da nema “dobrih” i “loših” kultura, već da smo svi dio jedne globalne zajednice.
Cilj predavanja bio je potaknuti učenike na razmišljanje o kulturi različitosti i toleranciji prema „različitima“, bilo da je riječ o boji kože, spolu ili naciji te važnosti poštivanja drugih i drugačijih jer drugačiji ne znači lošiji! Uz stalno propitivanje djece o tome što znaju o pojedinim kulturama, omogućio je učenicima da i oni izravno sudjeluju u njegovim pričama s putovanja. Zanimljiv je bio i mali test osnovnog znanja o zemljopisu i kontinentima, gdje su naši učenici pokazali odlično znanje. Osim promocije različitosti i tolerancije, gost-putopisac predstavio je učenicima svoje putopisne priče i slikovnice, naglasivši da upravo objavljuje novu slikovnicu „Djeca Kenije“, što je bio dobar poticaj na čitanje putopisnih djela.
Učenici su pokazali značajan interes za sudjelovanje na temu koja ih je očito intrigirala. Na kraju predavanja svi su se složili da imati više ne znači i biti bolji, vrjedniji. Različitost samo obogaćuje naš svijet, čini ga zanimljivijim, baš kao i putopisne priče Jasena Boke kojega su učenici nagradili velikim pljeskom.






