Noć knjige 2024.

Autor: Ivica Rojc, 30. 4. 2024.

Ovogodišnja „Noć knjige“ u našoj je školi obilježena 25. travnja 2024. godine brojnimaktivnostima. Program je otvoren „Školskim sajmom knjiga“ u sportskoj dvorani, a nastavio se radionicama „Kad likovi pomažu“, za učenike 7. razreda u školskoj knjižnici, i „Potraga za blagom“ u  školskom dvorištu za učenike od 1. do 4. razreda. Glavna koordinatorica Noći knjige bila je knjižničarka Ivana Nogić, u suradnji s pedagoginjom Tajanom Jenkač te razrednim i predmetnim učiteljima.

Noć knjige započela je Školskim sajmom knjiga. Nakon nekoliko godina pauze, Sajam je i ove godine uspješno održan u sportskoj dvorani gdje su sudionici uredili štandove na kojima su izložili knjige i časopise koje su donijeli na razmjenu. Bogat štand imala je i školska knjižnica koja je ponudila brojne otpisane naslove knjiga i časopisa. Sajam je otvorila učenica 8. razreda Ivana Baričević, a sve izložene knjige i časopisi brzo su pronašli nove vlasnike.

U školskoj knjižnici održana je dvosatna radionica „Kad likovi pomažu“, što je ujedno i jedna od aktivnosti ovogodišnjeg školskog projekta građanskog odgoja i obrazovanja „Otvori svoje srce“. Sudjelovali su učenici 7. razreda koji su uz knjižničarku Ivanu Nogić, učiteljicu Sanju Horžić te pedagoginju Tajanu Jenkač istraživali i predstavljali dječje likove iz poznatih književnih djela:

• djevojčicu Parvanu iz romana D. Ellis „Djevojčica iz Afganistana“
  • djevojčicu Sadako iz romana K. Brucknera „Sadako hoće živjeti“
  • dječake Shmuela i Brunu iz romana J. Boynea „Dječak u prugastoj pidžami“.

Navedeni likovi odabrani su kao primjer hrabrosti, požrtvovnosti te borbe protiv svih vrsta nasilja i predrasuda. Nakon čitanja odabranih ulomaka, knjižničarka je kroz prigodnu prezentaciju ukazala na književni kontekst odabranih romana i njihovih glavnih likova, a potom su učenici izrađivali plakate uz pomoć kojih su u jednominutnom monologu predstavili odabrane književne likove. Radionica je završila izradom ždralova u origami tehnici, a učenike je kroz izradu vodila pedagoginja.

Učenici od 1. do 4. razreda sudjelovali su u razrednim radionicama „Potraga za blagom“ koje su održane u školskom dvorištu. Početna točka za učenike 1. i 2. razreda bila je ispred škole, dok su učenici 3. i 4. razreda krenuli u potragu s nogometnog igrališta. U potrazi su koristili logiku, znanja iz matematike i prirode, ali i znanje iz zadanih lektira za 4. mjesec. Tragalo se i po vani, i po školi, a kako ne bi bili zbunjeni, svaki je razred pratio svoju boju. Tako su prvašićima pitanja bila vezana uz lektiru „Plesna haljina žutog maslačka“ i žutu boju, drugi razred tragao je uz „Pismo iz Zelengrada“ i zelenu boju, treći razred rješavao je bijela pitanja vezana uz „Bijelog jelena“, a četvrti razred pratio je crvene oznake iz „Šume Striborove“. Učenike su bodrili njihovi učitelji, pedagoginja i knjižničarka pa su, uz malo truda i dosta znanja, brzo uspjeli doći do svoje slatke nagrade.

Djelić atmosfere pogledajte na sljedećoj poveznici. https://sway.cloud.microsoft/faiCUK0CyeBLcCGs?ref=Link

Aktivnosti u Noći knjige pripremila je i koordinirala knjižničarka Ivana Nogić, dok su organizatori na nacionalnoj razini bili: Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Knjižnica grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, portala za knjigu i kulturu Moderna vremena, udruga Knjižni blok – Inicijativa za knjigu te Hrvatska udruge školskih knjižničara, pod pokroviteljstvom Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Udruge za zaštitu prava nakladnika – ZANA i Hrvatske gospodarske komore.

« Svibanj 2024 »