Na državnoj Smotri LiDraNo u Vodicama

Autor: Ivana Nogić, 2. 5. 2023.

Državna Smotra LiDraNo, održana od 24. do 26. travnja 2023. godine u Vodicama, okupila je i ove godine najbolje učenike i njihove mentore u literarnom, novinarskom, radijskom i dramsko-scenskom stvaralaštvu iz cijele Hrvatske. Među njima našle su se učenica 7. razreda Ivana Baričević i njezina mentorica Ivana Nogić koje su predstavljale našu školu i našu županiju u kategoriji samostalnih novinarskih radova. Ivanina reportaža „U potrazi za vugleničarima“ popraćena je brojnim pohvalama svih članova Državnog povjerenstva te je objavljena u prigodnom Zborniku.

Gotovo 500 učenika i voditelja iz cijele Hrvatske okupila je ovogodišnja državna Smotra LiDraNo održana u Vodicama. Talentirani učenici s područja novinarstva, književnosti i glume imali su priliku razmijeniti svoja znanja s ostalim učenicima, dok su na okruglim stolovima mogli, iz prve ruke, učiti uz vrhunske stručnjake.

Ivana Baričević, učenica 7. razreda naše škole, sudjelovala je na državnoj Smotri LiDraNo u kategoriji samostalnih novinarskih radova gdje je predstavila reportažu „U potrazi za vugleničarima“. U Vodicama ju je pratila i bodrila njezina mentorica Ivana Nogić.

Kao jedina predstavnica naše županije u kategoriji samostalnih novinarskih radova, Ivana se našla u probranom društvu 15 mladih novinara, učenika od 5. do 8. razreda iz cijele Hrvatske, koji su svoje radove predstavljali na okruglom stolu održanom drugoga dana Smotre. Budući da na državnoj razini Smotre LiDraNo više nema rangiranja, atmosfera je bila opuštena, ali ipak svečana. Učenici i mentori najprije su se predstavljali, a potom su učenici čitali svoje radove. Uslijedio razgovor učenika i mentora s članovima Državnog povjerenstva u sastavu: poznati HRT-ov reporter, voditelj i urednik Branimir Farkaš, Saša Drach, novinar Jutarnjeg lista, Antonela Nižetić-Capković, dipl. novinarka i viša savjetnica za odnose s javnošću Agencije za odgoj i obrazovanje te Marko Podrug, novinar šibenskog Tris portala.

Ivana i mentorica potrudile su se približiti okupljenima Ljubešćicu i naš kraj koji je tako bogat tradicijom. Nakon što je Ivana pročitala svoj rad, Povjerenstvo nije imalo nikakvih primjedaba, naprotiv, pohvalili su originalnost i zanimljivost rada, istraživački pristup temi, stil pisanja te odličnu strukturu reportaže. Posebno su pohvalili promicanje kraja i tradicije, stoga su i ostalim novinarima i mentorima savjetovali da budu otvoreniji prema vlastitom kraju i temama koje ih okružuju jer, prema njihovim riječima: „Zanimljivosti su svugdje oko nas, samo treba dobro otvoriti oči!“.

Svi radovi objavljeni su u Zborniku Smotre.

Državnu smotru LiDraNo 2023. organizirala je Agencija za odgoj i obrazovanje, a škola domaćin za osnovne škole bila je OŠ Vodice. Svi učenici i mentori bili su smješteni u Imperijal Park hotelu u Vodicama gdje su se odvijali okrugli stolovi, dok su otvaranje, zatvaranje Smotre i dramsko-scenski nastupi bili organizirani u dvorani KC-a Vodice. Osim na okruglim stolovima, naše predstavnice sudjelovale su i na uvodnoj svečanosti Smotre, obišle su izložbu najboljih školskih listova, pratile neke od pojedinačnih i scenskih nastupa, a popratile su i svečanost zatvaranja Smotre kada su ponovno nastupili predstavnici svih kategorija. Iako je službeni program Smotre bio ispunjen brojnim aktivnostima, Ivane su pronašle vremena i za šetnju Vodicama te druženje s ostalim lidranovcima u čemu su, zaista, uživale.

LiDraNo je i ove godine pružio učenicima i njihovim mentorima mogućnost da razmijene iskustva s vršnjacima i kolegama, sklope nova prijateljstva, podijele radost stvaranja, pisanja i učenja uz vodeće stručnjake iz područja novinarstva, književnosti te kazališta.

« Svibanj 2024 »