Na 65. državnom natjecanju mladih tehničara

Autor: Ivana Nogić, 9. 5. 2023.

Učenik 8. razreda naše škole Dorian Sakač uspješno je predstavljao našu školu i našu županiju na državnoj razini 65. natjecanja mladih tehničara, održanom u Vodicama od 2. do 5. svibnja 2023. godine. U kategoriji elektrotehnika osvojio je izvrsno 7. mjesto, a u Vodicama ga je pratio njegov mentor Josip Toma.

Kao najbolji u Varaždinskoj županiji u području elektrotehnika, Dorian se plasirao na Državno natjecanje uz još 23 natjecatelja. Natjecanje mladih tehničara omogućava učenicima sudjelovanje u dvanaest područja tehničke kulture, unutar dviju kategorija. Dorian je odabrao područje elektrotehnike pa je u praktičnom dijelu izradio indikator nivoa vodljive tekućine.

Iako se radi o natjecanju mladih tehničara, ne ocjenjuje se samo praktični rad, već postoji i pisana provjera te usmeno predstavljanje rada, zato se natjecanje i odvijalo u četiri dana.

Po dolasku u Vodice i smještaj u Imperial Park hotel, sve natjecatelje i mentore najprije je čekalo snimanje milenijske fotografije u prigodnim majicama natjecanja. Fotograf je, naravno, bio Šime Strikoman. Uslijedilo je otvorenje natjecanja i vrijeme za međusobno upoznavanje i druženje.

Fotografije preuzete s Facebook stranice Hrvatske zajednice tehničke kulture

Samo natjecanje započelo je drugoga dana, u 8:30 kada su natjecatelji pristupili pismenoj provjeri u trajanju od 90 minuta. Već prije ručka natjecatelji su krenuli s izradom tehničke tvorevine, što se nastavilo i trećeg dana natjecanja. Dorian je izradio indikator nivoa vodljive tekućine, za čiju je izradu utrošio oko 7 sati rada. Povjerenstvo je njegov rad ocijenilo izvrsnim ocjenama pa je u tom dijelu ostvario 47 od maksimalnih 50 bodova. Još uspješniji bio je u usmenom predstavljanju, tj. obrani tehničke tvorevine za što je dobio 9 od maksimalno 10 bodova. Kad su na kraju dana objavili rezultate, Dorian se našao na 7. mjestu s 81 bodom (od ukupno mogućih 100 bodova), što je zapravo bio četvrti rezultat u njegovoj kategoriji!

Zadnjeg dana bilo je svečano proglašenje i zatvaranje natjecanja. Stekavši nove prijatelje i nova znanja, Dorian je svoje dojmove sažeo riječima: „Divno iskustvo!“.

Čestitamo našim tehničarima!

« Svibanj 2024 »