Promocija knjige „Sačuvajmo ljubeški kaj!“

Autor: Ivica Rojc, 10. 5. 2023.

Tijekom školske godine 2022./2023. članovi Kajkavske grupe OŠ Ljubešćica bili su uključeni u projekt „Sačuvajmo ljubeški kaj!“ u sklopu kojeg je održano sedam prigodnih radionica. Kao vrhunac projekta tiskana je knjiga „Sačuvajmo ljubeški kaj!“ koja sadrži prikaz projekta, učeničke literarne radove na  ljubeškoj kajkavštini te rječnik ljubeškoga govora.

U večer promocije  održane 5. svibnja 2023.  brojne goste uveli su tamburaši Vinko i Matija Španić te Tara Čolja pjesmom  „Dobro mi došel, prijatel!“. Svoje stihove o jeseni predstavile su Lea Gotić i Sara Dvorski dok su Leona Gotić, Kiara Petriček i Lara Španić pričale o svojim  kućnom ljubimcima. Nakon bloka poezije svi nazočni mogli su čuti radijsku emisiju „Sačuvajmo ljubeški kaj!“ koja je bila među tri najbolje radijske emisije u Varaždinskoj županiji na Županijskoj smotri LiDraNo te je predložena za državnu smotru. Emisija je posvećena gospodinu Ivici Leginu, sudioniku projekta koji je, nažalost, preminuo tijekom izrade radijske emisije. Veliki doprinos izradi emisije, tijekom snimanja i montiranja, dao  je učitelj Luka Milinković. Lucija Dvorski, Mia Barbara Funtak, Vanesa Sokač i Elena Tomiek govorile su stihove posvećene Božiću dok je Hana Sakač izrekla pjesmu „Svetešnji Nikola“. Petašica Jana Horvatić otpjevala je pjesmu „Dugo me ni bilo“, a članovi KUD – a Ljuba voda iz Ljubešćice, najmlađa skupina D, izvela je splet međimurskih pjesama i plesova „Cin, can, cvrgudan“, a uvježbali su ih Danijela Barjaktarević i Tim Hrvačanin.

Petašica Doria Horvatić obožava pisati poeziju pa je s gledateljima podijelila stihove pjesme  „Moja prva ljubav“, a Dorja Kelemenić recitiraka je „Svetlo v kmici“ O prvoj ljubavi govorila je Gabrijela Ratković. Dino Borček bio je inspiriran snegom, Marija Trakoštanec  govorila je o rožici, a Emanuel Horžić predstavio je stihove pjesme „Gledim…“ O sreči su govorili: Lana Horvatić, Ema Dvorski, Dejana Mikulčić i Antonija Ferčić. Emilija Horžić pitala se „Kam me vodi ovaj put?“, a Nika Balažinec pročitala je stihove svoje pjesme „Sedim i gledim…“, a Tea Sakač govorila je o „Črnoj praznini“.  Potom je osmašica Marija Kranjec izvela pjesmu „Bele rože“ Dragutina Domjanića.  Program su pripremile učiteljice: Božica Šantek, Danijela Horvatić, Valentina Mikulčić, Bernardica Bačan i Sanja Horžić dok je učiteljica Ljiljana Belavić Kliček pripremila prigodnu izložbu i osmislila pozornicu, a voditeljice programa bile su Ema Horvatić i Veronika Sakač.

Nazočnima se obratio i ravnatelj OŠ Ljubešćica Ivica Rojc koji je zahvalio svim sudionicima projekta, osobito voditeljici Kajkavske grupe i urednici knjige Sanji Horžić, istakavši važnost očuvanja ljubeške kajkavštine. Osobitu zahvalu uputio je Varaždinskoj županiji koja je financirala projekt.

« Svibanj 2024 »