Viši razredi na terenskoj nastavi u Fužinama i Rijeci

Autor: Ivana Nogić, 16. 5. 2023.

Učenici 5. – 8. razreda naše škole, u pratnji svojih razrednica i knjižničarke, putovali su 11. svibnja 2023. godine na cjelodnevnu terensku nastavu u Fužine i Rijeku. U Fužinama su razgledali špilju Vrelo i prošetali uz jezero Bajer, te potom krenuli u Astronomski centar Rijeka gdje su otkrivali tajne svemira.

Terenska nastava započela je u 7 sati kada su svi sudionici dvama autobusima krenuli prema Fužinama. Poznato turističko mjesto Fužine nalazi se na 730 metara nadmorske visine. Turiste privlače prirodne ljepote, akumulacijsko jezero Bajer, ali i špilja Vrlo koju su obišli i naši učenici. Špilja je otkrivena pedesetih godina prošloga stoljeća prilikom gradnje jezera Bajer. Starost joj se procjenjuje na 3,5 - 4 milijuna godina. Učenici su se uvjerili da, iako je duga samo 300 metara, izuzetno je lijepa i bogata spiljskim ukrasima, a osobitu vrijednost spilji daje voda - na samo pedesetak metara nalazi se prekrasan gorski izvor, jezero i ponor koji je čine posebno atraktivnom. Dodatna zanimljivost su i kulise za film o indijskom poglavici Winnetou, čije je snimanje završeno prije nekoliko godina. U šilji je tijekom cijele godine temperatura oko 7˚C pa u ljetnim mjesecima pruža odlično osvježenje.

Budući da je tijekom posjeta Fužinama padala kiša, nakon obilaska špilje učenici su kratko prošetali oko jezera Bajer i krenuli dalje prema Rijeci.

Astronomski centar Rijeka nalazi se na brdu Sv. Križ odakle se pruža prekrasan pogled na čitav grad i okolicu. Učenici su imali priliku pratiti program u digitalnom planetariju gdje se putem digitalne tehnologije prikazuje simulirana slika svemira. Smješteni u udobne fotelje, pogledali su dokumentarno-edukativni film Europske svemirske agencije (European Space Agency – ESA) o svemirskim teleskopima „Dotaknuti rub svemira“. Film započinje pričom kako je Galileo, promatrajući kroz svoj teleskop, dokazao Kopernikovu teoriju o heliocentričnom sustavu. Nakon kratkog uvoda film vodi gledatelje u kontrolnu sobu ESA-e, gdje prisustvuju trenutku lansiranja rakete u kojoj se nalaze dva nova orbitalna (svemirska) teleskopa, Herchel i Planck. Ovi svemirski teleskopi za znanstvenike su "novi prozori" u svemir (prvi je bio Hubbleov teleskop). Tijekom filma učenici su mogli saznati brojne informacije o sofisticiranim umjetnim satelitima koji su lansirani u svemir te otkrićima koja su nam omogućila da bolje razumijemo svijet koji nas okružuje.

Nakon planetarija preselili su se u dvoranu Centra gdje su pratili predavanje o planetima Sunčevog sustava. Predavač Centra proveo je učenike kroz cijeli Sunčev sustav te ih upoznao s tajnama pojedinih planeta.

Nakon edukativnog dijela učenici su jedva dočekali vrijeme za slobodno druženje u gradu, uz nezaobilazan posjet McDonald'su. Prije polaska iz Rijeke zajednički su obišli centar grada, obavili kupnju te se slikali uz gradske znamenitosti.

Vožnju kućama iskoristili su za zajedničko druženje, uz pjesmu i viceve, čime su na najljepši mogući način završili terensku nastavu.

« Svibanj 2024 »