Ruksak (pun) kulture

Autor: Ivica Rojc, 25. 9. 2023.

U sklopu programa "Ruksak (pun) kulture – umjetnost i kultura u vrtiću i školi" našu je školu posjetila književnica Nikolina Manojlović Vračar koja je za učenike 3. i 4. razreda, njihove učiteljice i knjižničarku pripremila književno-likovno druženje uz zbirku pjesama „Što sve - ilustrirana enciklopedija glagola“. Autorica je na zanimljiv i originalan način uspjela učenicima približiti svoje stihove o glagolima, a u likovnom dijelu učenici su crtali glagole te na kraju odigrali igru „Pogodi glagol“.

Na početku susreta učenice 3. razreda Veronika Bešenić, Maja Atlija i Dominia Horvatić pozdravile su književnu gošću prigodnim igrokazom „Umjetnici“, nakon čega je krenula sama radionica.

Književnica Nikolina Manojlović Vračar predstavila je učenicima 3. i 4. razreda svoja djela, s naglaskom na zbirku pjesama „Što sve : ilustrirana enciklopedija glagola“, koja se sastoji od šezdeset pjesama posvećenih različitim glagolima hrvatskog jezika. Pjesme prate i prigodne ilustracije koje je, također, izradila sama autorica.

Pjesmama šaljivog naslova Što sve buči, Što sve mlatara, Što sve zvrnda, Što se sve valja, Što sve bućka pokazala je učenicima kakvo sve bogatstvo kriju glagoli. Maštovitim interpretacijama svojih stihova te kroz glazbu i različite igre uspjela je učenicima približiti svoje pjesme te ih navesti na razmišljanje o glagolima.

U likovnom dijelu autorica je pokazala učenicima plakate ilustracija iz zbirke koji su se odnosili na pojedine glagole: padati, rasti, bosti, nedostajati, bučiti… Nakon razgovora i povezivanja ilustracija s pripadajućim glagolima učenici su se okušali u crtanju glagola. Svaki učenik crtao je svoj glagol, ne otkrivajući nikome koji je glagol zamislio. Nakon crtanja uslijedila je igra ''pogodi glagol" u kojoj su učenici bili vrlo uspješni.

Radionica je bila interaktivna i dinamična te je uspješno spojila književni, likovni i glazbeni izraz. Autorica je za zbirku „Što sve“ primila nagradu Ministarstva kulture za najbolja književna ostvarenja u 2018. godini, te se zbirka našla i na listi najljepših knjiga tiskanih u Republici Hrvatskoj u 2018. godini.

Program „Ruksak (pun) kulture“ u potpunosti financira Ministarstvo kulture i medija.

Tekst i fotografije: Ivana Nogić, stručni suradnik - knjižničar

« Svibanj 2024 »