Proslavili Tjedan školskog doručka (16.10. – 20.10.)

Autor: Ivica Rojc, 6. 11. 2023.

S ciljem poboljšanja zdrave prehrane učenika, Škola je obilježila Tjedan školskog doručka od 16. do 20. listopada, pod sloganom „Riješi tajne Zagonetnog jelovnika“. S učenicima od 1. do 4. razreda provedene su brojne istraživačke radionice kroz koje su učenici mogli naučiti zašto je doručak najvažniji obrok u danu te kako usvojiti zdrave prehrambene navike. Radionice je provela pedagoginja Tajana Jenkač u suradnji s razrednim učiteljicama.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo pokrenuo je projekt Tjedan školskog doručka, a naša škola sudjelovala je provedbom niza radionica. Kroz poučne i zanimljive aktivnosti isticala se važnost pripreme i konzumacije doručka te usvajanje zdravih prehrambenih navika.

Učenici su naučili zašto je upravo doručak najvažniji obrok u danu, te su kroz istraživačke zadatke saznali što sve jedan zdrav doručak sadrži. Također, imali su priliku isprobati smoothie, zdravi napitak koji su pripremile naše kuharice. Sočni spoj voća i jogurta u obliku smoothie svakako ih je potaknuo da razmisle koje su to zdrave namirnice koje bi morali češće konzumirati kako bi imali potrebnu energiju kroz školski dan.

Učenici 1. razreda upoznali su se bolje s piramidom prehrane te zajedničkim snagama izradili vlastitu piramidu koju smo izložili u školskoj blagovaoni.

Učenici 2. razreda sortirali su namirnice u skupine voća i povrća i crtali svoje omiljene doručke na tanjuru pod kreativnim nazivima.

Nabrajajući namirnice za zdrav doručak, učenici 3. razreda upoznali su važnost raznolikosti prehrane te crtežom pokušali odgonetnuti zagonetni jelovnik.

Nakon zanimljive osmosmjerke učenici 4. razreda, kroz rad u paru, osmišljavali su namirnice koje bi činile zagonetni jelovnik. Razne kombinacije hrane su se našle na popisu.

Ne smijemo zaboraviti pohvaliti i naše vrijedne školske kuharice koje svakodnevno pripremaju preko 200 ukusnih obroka.

Vjerujemo da će naši učenici nastaviti sa zdravim navikama doručkovanja!

U zdravom tijelu zdrav duh!😊

« Svibanj 2024 »