Viši razredi posjetili Sabor, Etnografski muzej i Interliber

Autor: Ivica Rojc, 15. 11. 2023.

Učenici viših razreda naše škole, u pratnji svojih razrednica te predmetnih učiteljica i knjižničarke, putovali su 9. studenoga 2023. godine na terensku nastavu u Zagreb. Posjetili su Hrvatski sabor, Etnografski muzej i sajam Interliber te su uspješno realizirali sve planirane sadržaje.

Po dolasku u Zagreb učenici od 5. i 6. razreda najprije su se pješice uputili od Glavnog kolodvora prema Etnografskom muzeju gdje su, podijeljeni u dvije grupe, obišli stalni postav muzeja te potom sudjelovali u edukativnoj igri potrage, što ih je posebno zainteresiralo. U zanimljivoj igri muzejske potrage svi su željeli biti najbrži i najuspješniji tragači, tako da je predviđeno vrijeme posjeta gotovo proletjelo.

Učenici od 7. i 8. razreda najprije su se pješice uputili prema Hrvatskom saboru. Po dolasku na Trg bana Josipa Jelačića učenici su imali 30-ak minuta slobodnog vremena, a potom su nastavili prema zgradi Sabora. Tijekom jednosatnog posjeta uz stručno vodstvo, učenici i pratitelji obišli su predvorje saborske zgrade i dio protokolarnih prostora. Predavačica Službe za građane upoznala je učenike s osnovnim činjenicama iz povijesti Sabora te ulogom i načinom rada Sabora, a potom su s galerije za posjetitelje nazočili i samoj sjednici Sabora. Zanimljivo je bilo čuti kako tijekom zasjedanja zastupnici pozdravljaju i pljeskom ispraćaju naše učenike (na 1:53:20).

Obilazak su završili zajedničkim fotografiranjem na saborskom crvenom tepihu.

Sljedeća stanica bio je Zagrebački velesajam gdje su svi učenici obišli sajam Interliber. Predviđeno vrijeme za obilazak sajma bilo je oko 120 minuta što je bilo dovoljno da učenici razgledaju, dožive i kupe sve što ih je zanimalo. Iako je na sajmu vladala poprilična gužva, naši su učenici poštovali sve dogovore i time omogućili da se sve planirane aktivnosti realiziraju na najbolji mogući način.

Učenici su zaslužili i predah u McDonald'su na odmorištu Sesvete gdje su se okrijepili od razgledavanja i hodanja po gradu. Primjerenim ponašanjem dokazali su da se znaju i mogu biti odgovorni, zato zaslužuju što više ovakvih terenskih nastava.

« Svibanj 2024 »