Autor: Ivica Rojc, 26. 11. 2023.

Učenici i učitelji naše škole obilježili su 16. i 17. studenoga 2023. godine Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje povijesnim predavanjima, izradom likovnih radova te paljenjem lampiona kod Spomenika stradalim braniteljima.

U sklopu Povijesne grupe učenici su izradili maketu Vodotornja i uredili pano te je 16. studenoga učiteljica Andreja Vuk Šarc održala zajednički sat Povijesti za učenike 5. – 7. razreda. Istovremeno, učenike 8. razreda posjetili su branitelji s našeg područja koji su održali predavanje uz demonstraciju oružja koje se koristilo u Domovinskom ratu. Istaknuli su važnost sjećanja na sve stradale u Domovinskom ratu, kao i važnost učenja o događajima iz Domovinskog rata.

U spomen na stradale branitelje iz Općine Ljubešćica učenici svih razreda naše škole zajedno s učiteljima posjetili su 16. i 17. studenoga Spomenik stradalim braniteljima te im odali počast minutom šutnje i paljenjem lampiona.

Bitka za Vukovar bila je najveća i najkrvavija bitka Domovinskog rata. Tri mjeseca grad je bio učestalo napadan i granatiran, uništeno je više od 90 posto zgrada i kuća. Tijekom bitke za Vukovar poginuli su brojni hrvatski branitelji i civili, mnogi su odvedeni u srpske logore, a neki se još vode na popisu nestalih. Dana 18. studenog 1991. godine prestao je otpor hrvatskih branitelja u Vukovaru.

Tog datuma stradala je i Škabrnja, selo u zadarskom zaleđu. Pobunjeni Srbi uz pomoć Jugoslavenske narodne armije napali su selo, stanovnike Hrvate ubili i protjerali, a selo opljačkali i spalili. Ubojstva civila izvršena su vatrenim oružjem, tupim predmetima te gaženjem tenkom. Neke su žrtve mučili prije nego što su ih ubili. Ukupno su u Škabrnji tijekom Domovinskog rata ubijene 84 osobe hrvatske nacionalnosti, 26 branitelja i 58 civila.

Domovinski rat u svakom Hrvatu izaziva nezaobilaznu tugu, ali i ponos. U ratu je patila cijela Hrvatska, a ponajviše grad Vukovar. Prošle su 32 godine od tog tragičnog događaja, grad je obnovljen, obnovljen je i Vodotoranj, ali mnogi ljudi su poginuli, stradali, ostali bez svojih najmilijih. Zato Dan sjećanja moramo obilježavati svake godine kako se nešto tako strašno više nikada ne bi ponovilo, ni kod nas, ni bilo gdje drugdje u svijetu.

« Svibanj 2024 »