OBILJEŽAVANJE MJESECA BORBE PROTIV OVISNOSTI (15.11. – 15.12.)

Autor: Ivica Rojc, 19. 12. 2023.

Međunarodni mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca tijekom kojega je i naša pedagoginja održala prigodne radionice za učenike od 5. do 8. razreda pod nazivom „Reci NE ovisnostima!“. Učenici su se informirali o vrstama i obilježjima ovisnosti te važnosti prepoznavanja rizika i posljedica ovisnosti. Cilj obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti je upozoriti javnost, a naročito djecu i mlade na postojanje ovog problema te ih potaknuti na sudjelovanje u aktivnostima koje će rezultirati smanjenjem potražnje i dostupnosti ilegalnih sredstava ovisnosti te smanjenjem zdravstvenih, socijalnih i društvenih rizika povezanih s ovisnostima.

Adolescencija često može biti izazovno razdoblje za djecu kada je riječ o razvoju ovisnosti. Tijekom odrastanja djeca postaju izloženija alkoholu, duhanu i drugim sredstvima ovisnosti u okruženju, a samim time i podložnija eksperimentiranju.  U našoj školi pedagoginja je održala pedagoške radionice pod nazivom „Reci NE ovisnostima!“ s učenicima od 5. do 8. razreda. Učenici su se informirali o vrstama i obilježjima ovisnosti te važnosti prepoznavanja rizika, kao i posljedicama ovisnosti.

Naglasak je stavljen na konzumaciju energetskih pića, e-cigareta kao i novih duhanskih proizvoda na tržištu. Učenici su kroz kviz koji je pripremio Hrvatski zavod za javno zdravstvo provjerili i proširili svoje znanje o štetnosti redovite konzumacije energetskih pića. Potreba pripadanja skupini može dovesti do pritisaka da se učine neke potencijalno štetne aktivnosti, kao što je pušenje cigareta, uzimanje sredstva ovisnosti ili konzumiranje alkohola te upuštanje u kockanje.

Skrenuta im je pozornost i na važnost odupiranju vršnjačkom pritisku kada je riječ o prevenciji ovisnosti ne bi li se na taj način zaštitili od negativnih posljedica koje sredstva ovisnosti nose sa sobom. Naravno, vršnjački pritisak može ići i u drugom smjeru te tada zapravo govorimo o pozitivnom utjecaju. Primjerice, prijatelji nas potiču na uključivanje u neku sportsku aktivnost, vježbanje i ispravljanje negativne ocjene, volontiranje... a to je ono što želimo istaknuti kao jedan od oblika prevencije u borbi protiv ovisnosti.

« Svibanj 2024 »