Profesionalno usmjeravanje učenika 8. razreda

Autor: Ivica Rojc, 9. 1. 2024.

Kako samo par mjeseci dijeli učenike 8. razreda od izbora srednje škole, važno je da su upoznati s potrebnim informacijama koje će im pomoći u toj važnoj odluci. S tim ciljem naši su osmaši  21. prosinca 2023. godine sudjelovali na online predavanju koje je održala viša stručna savjetnica za razvoj karijere i cjeloživotno obrazovanje Ivana Stanek iz Centra za informiranje i savjetovanje o karijeri (CISOK) Varaždin.

CISOK je središnje mjesto za cjeloživotno profesionalno usmjeravanje i razvoj karijere čije su usluge besplatne i dostupne svim učenicima osnovnih i srednjih škola.

Učenici su tako dobili odgovore na brojna pitanja: Kako odrediti svoje interese i sposobnosti? Koje vrste srednjih škola postoje u Varaždinskoj županiji? Koje obrazovne programa pojedina srednja škola nudi? Kako izračunati broj bodova potrebnih za upis u pojedini program? Koja zanimanja su tražena i lako zapošljiva? Kako mogu dobiti školsku stipendiju? Što trebam donijeti na upise?

Učenici su također upoznati s online stranicama i upitnicima koji im mogu pomoći prilikom izbora zanimanja:

www.cisok.hr   – informacije i poveznice na portale, stranice, alate za pomoć oko odabira zanimanja

https://e-usmjeravanje.hzz.hr/    – Moj izbor – Upitnik interesa i kompetencija

– Brošura „Kamo nakon osnovne škole?“

– baza s opisima zanimanja

www.upisi.hr   – obrazovni programi

–  Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u 1. razred srednje škole

www.putkarijere.hr   – portal za odabir karijere

– Slikovni upitnik interesa

- web  stranice srednjih škola.

Donošenje odluke o upisu u srednju školu zahtjeva promišljanje o sebi, svojim željama, sposobnostima, razgovor s roditeljima, pomoć škole i vanjskih stručnjaka kako bi prikupili što više informacija koje će nas dovesti do konačnog izbora. Na tom putu pratit ćemo i biti podrška našim učenicima kako bi bili spremni do dana upisa.

« Svibanj 2024 »