Dan ružičastih majica (28. veljače 2024.)

Autor: Ivica Rojc, 5. 3. 2024.

Zadnje srijede u mjesecu veljači našom su školom, već tradicionalno, zavladale ružičaste majice koje su učenici i djelatnici Škole obukli kako bi zajednički obilježili Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, poznatiji kao Dan ružičastih majica. U suradnji s učiteljima i stručnom službom Škole, tim povodom održane su pedagoške radionice za prevenciju nasilja među djecom i mladima.

Naši prvašići učili su o nenasilnim oblicima komunikacije gledanjem edukativnog crtića „Nenasilna komunikacija“.  Ponovili su što je nasilje i kakve sve vrste nasilja postoje. Kroz igru uloga pod nazivom „Otvori kišobran nenasilja“ prikazali su kako pravilno reagirati u situacijama koja uključuju loša ponašanja drugih. Rozi kišobran poslužio je kao odličan rekvizit kao simbol zaštite od ružnih riječi i djela.

Učenici 2. i 3. razreda sudjelovali su u radionici „Imaš poruku na leđima!“ kojom im se htjelo iskustveno prikazati kako ružne riječi mogu utjecati na nas. Učenici su imali tajne poruke na leđima koje su zapravo bile ružne riječi koje možda i oni sami nekad nesvjesno upute drugima. Shvatili su da nije ugodno hodati razredom s tim porukama na leđima, no imali su priliku ispraviti to. Skidajući poruku s leđa drugog učenika, napisali su poruku kako odreagirati u toj situaciji, odnosno kako pomoći tom učeniku. Te poruke sada su ponosno lijepili na prednju stranu majice učenika kako bi istaknuli snagu pozitivnih riječi.

Emocije u nasilnom ponašanju bile su središnja tema u 4. razredu. Kroz priču o nasilnom ponašanju učenika prema učeniku Petru, učenici su razvijali empatiju i osvijestili važnost ohrabrenja i pomoći osobama žrtvama nasilja. Kako ružne riječi lome srce, tako ga ponovno spajaju djela podrške što su pokazali kroz kreativni zadatak.

Nismo stali samo na radionicama, već smo odlučili napraviti i malu izložbu portreta i autoporteta učenika nižih razreda. A ako se pitate zašto rozi baloni na radovima, razlog je vrlo jednostavan: „Pušemo balone, punimo pluća dobrim djelima, ne ostavljajući mjesto za nasilje“

U znak podrške i zajedništva u borbi protiv vršnjačkog nasilja nosili su se i razni ružičasti odjevni predmeti. Ružičasta boja obojala je naše školske hodnike, a kako je to izgledalo, možete vidjeti na sljedećim fotografijama.

#NasiljePrestajeOvdje