Terenska nastava učenika viših razreda u Slavoniji

Autor: Ivica Rojc, 6. 5. 2024.

Učenici 5. – 8. razreda naše škole proveli su 25. travnja 2024. godine na cjelodnevnoj terenskoj nastavi u Slavoniji. Prva stanica bio im je Park prirode Papuk i Geo info centar u Voćinu, a potom su obišli Đakovo gdje su, osim obilaska grada posjetili i Ergelu Đakovo. Na kraju su se uputili prema Našicama gdje su učenici uživali u obilasku Zoološkog vrta Bizik.

Učenici viših razreda odradili su vrlo sadržajnu terensku nastavu obilazeći brojne sadržaje po Slavoniji. Njihova prva stanica bio je Park prirode Papuk gdje su odlučili obići početnu točku za upoznavanje s Geoparkom Papuk - Geo info centar u Voćinu. Učenicima je posebno zanimljiv bio multimedijalni i interaktivni postav Centra koji im je ponudio brojne informacije o geološkoj, biološkoj i kulturno-povijesnoj baštini Papuka. Dobili su odgovore na brojna pitanja poput kako se rađao naš planet, koji su tipični biljni i životinjski predstavnici Papuka, koje su sirovine omogućile razvoj i život ljudi na Papuku, te saznali mnoge druge zanimljivosti o samom Parku.

Nakon učenja u Geo info Centru uputili su se prema Đakovu. Po dolasku u grad dočekao ih je stručni vodič u čijoj su pratnji obišli centar grada i ušli u jednu od najpoznatijih katedrala u Hrvatskoj –katedralu sv. Petra u Đakovu, koja predstavlja srce grada. Izgradnju katedrale započeo je biskup Josip Juraj Strossmayer (1848. - 1905.) koji je nacrte za katedralu naručio u Beču. Plan je bio crkvu završiti za 5 godina, ali su se radovi protegnuli na punih 16 godina. U veliki pothvat uložio je svoj stečeni ugled, energiju i znanje, naslijeđenu zakladu, biskupijska i svoja materijalna sredstva te uspio ostvariti djelo koje i dandanas zadivljuje svakog posjetitelja Đakova. U Državnoj ergeli Đakovo zadivili su ih predivni konji lipicanci kao i duga tradicija uzgoja konja na tom području.

Nakon šetnje Đakovom krenuli su prema Našicama i Zoološkom vrtu obitelji Bizik gdje su učenici mogli vidjeti preko 90 vrsta životinja iz cijelog svijeta. Uz razne ptice, učenicima su posebno zanimljive bile životinje iz Afrike (leopardi), Azije (tigrovi), Amerike (rakuni), Australije (klokani i emui), te zmije (piton i planinska kraljevska zmija) koje su najhrabriji i uzeli u ruke.

Nakon nezaobilazne stanke u McDonald'su, povratak kućama uslijedio je u kasnim večernjim satima. Iako umorni od brojnih sadržaja i doživljaja s terenske nastave, u školi su se sljedećeg dana sređivali dojmovi koje su učenici uobličili u plakate, putopise i referate koji će ih uvijek podsjećati na terensku nastavu po Slavoniji.

« Svibanj 2024 »