Sunčeke zahaja u Zelini

Autor: Ivica Rojc, 2. 11. 2013.

Pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, te uz supokroviteljstvo Zagrebačke županije i Grada Sv. Ivana Zeline, 26. listopada 2013. godine održana je 33. Smotra dječjega kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“- Sv. Ivan Zelina 2013. Naša je škola i ove godine imala uspješnu predstavnicu – učenicu 6. razreda Klaru Ivanek koju je pratila mentorica Sanja Horžić.

Klara je nagrađena za pjesmu originalnog naslova Sunčece zahaja koji je organizatorima – Pučkom otvorenom učilištu Zelina – poslužio i kao lijep naslov cjelokupne zbirke pjesama koja svake godine prati Smotru. I ove je godine Stručni ocjenjivački sud u sastavu: dr.sc. Ivo Kalinski (predsjednik), prof.dr.sc. Joža Skok i dr.sc. Božica Pažur odradio vrlo zahtjevan posao – od čak 348 dječjih pjesama pristiglih na natječaj odabrali su 56 pjesama koje su objavljene u zbirci te odlučiti koje su 33 pjesme najbolje za javno izvođenje.

Naši su učenici na Smotri sudjelovali i svojim likovnim radovima koji su rađeni uz stručno vodstvo učiteljice Ivanke Hodja-Kukovačec. Svi posjetitelji Smotre mogli su u predvorju Dvorane "Kraluš" pogledati izložbu najboljih učeničkih likovnih radova, a neki od izloženih radova korišteni su i za ilustraciju ovogodišnje zbirke pjesma. Radovi naših osmašica Stele Španić i Leone Šantek na lijep su način obogatili zbirku.

Sam program započeo je u 9 sati u Gradskoj vijećnici svečanim dočekom svih sudionika i uzvanika, a nastavio se bogatim recitalnim te glazbeno-scenskim programom u Dvorani "Kraluš" . U glavnom dijelu programa nastupilo je 33 najboljih ovogodišnjih mladih kajkavskih pjesnika iz svih kajkavskih krajeva, među kojima je svoje istaknuto mjesto našla i naša Klara s uspješnom izvedbom svoje pjesme Sončece zahaja. Program su svojim vođenjem obogatili najpoznatiji kajkavski voditeljski duo: Vid Balog i Adam Končić, a  nastupili su i zbor i tamburaši OŠ D .Domjanića, Sv. Ivan Zelina i K.Š.Đalskog, Donja Zelina te zelinski akademski glazbenici.

Iako su na kraju nagrade uručene samo najboljim sudionicima, sa sigurnošću možemo tvrditi da nitko nije razočaran otišao kući iz Zeline. Naprotiv, obilje i ljepota kajkavske književne riječi ispunili su naša srca i podarili nadahnuće za nove, još ljepše kajkavske stihove.