Obilježen Dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Ivica Rojc, 25. 2. 2015.

Dan sjećanja na žrtve holokausta obilježen je u našoj školi 27. siječnja prigodnim zajedničkim predavanjem za učenike viših razreda koje je pripremila učiteljica povijesti Andreja Vuk. Učenicima je pojasnila da se Dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava diljem svijeta baš 27. siječnja kao sjećanje na dan  kada je 1945. godine oslobođen Auschwitz, jedan od najstrašnijih nacističkih logora smrti, u kojem je tijekom Drugoga svjetskog rata stradalo preko milijun ljudi, većinom Židova.

Progon Židova u razdoblju od 1933. do 1945. godine, koji je organizirala i provodila nacistička Njemačka i njezini suradnički režimi u Europi, jedan je od najvećih zločina u povijesti čovječanstva. Nacisti nisu progonili samo Židove već i ostale protivnike nacističkog režima. Kako je na okupiranim područjima Poljske živio velik broj Židova, nacisti su u poljskim gradovima najprije organizirali odvođenje Židova u posebne gradske četvrti, geta, koje su odjeljivali od ostataka grada. Najprije su tako ograđivali i deportirali poljske Židove, a zatim su počeli sustavno dovoditi i Židove iz drugih okupiranih zemalja te ih prisiljavali na neljudski život u napučenim četvrtima bez hrane, lijekova i ogrjeva. Kada su potkraj siječnja 1945. vojnici Crvene armije potisnuli nacističke snage i 27. siječnja oslobodili logor, zatekli su samo oko 8 tisuća preživjelih logoraša, od kojih je polovica umrla u nekoliko tjedana zbog nedostatka prikladne medicinske skrbi. U Auschwitzu su stradali Židovi iz brojnih europskih zemalja, Belgije, Nizozemske, Francuske, Slovačke, Mađarske, pa i Hrvatske.

Iako je točan broj žrtava nemoguće utvrditi, posljednja istraživanja pokazuju da je tijekom rata holokaust prouzročio smrt gotovo šest milijuna europskih Židova, Roma i mnogih drugih protivnika nacističkog režima.