Očuvajmo okoliš!

Autor: Ivica Rojc, 23. 4. 2015.

Dan planeta Zemlje obilježava se svake godine 22. travnja na svim kontinentima brojnim događajima, a ove godine pod geslom "Naš je red da vodimo" s naglaskom na održivi razvoj.

Cilj Dana planeta Zemlje je skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog globalnog onečišćenja, stoga se ovim obilježavanjem želi usmjeriti na zaštitu prirodnih resursa. Učenici, učitelji i ostali djelatnici OŠ Ljubeščica svake se godine, također, aktivno uključuju u obilježavanje Dana planeta Zemlje koje je ove godine započelo nakon trećeg sata nastave na sam dan obilježavanja.

Učenici nižih razreda sa svojim su učiteljicama imali prigodne ekološke radionice: prvašići su učili kako reciklirati, drugi razred postavio je duž potoka Ljuba voda prethodno izrađene table s ekološkim natpisima, dok su treći i četvrti razredi istraživali ugrožene biljne i životinjske vrste, izrađivali plakate, crtali i pisali prigodne pjesme. Učenici viših razreda sa svojim predmetnim učiteljima sudjelovali u radnoj akciji čišćenja okoliša škole. Bilježnice i olovke tako su zamijenile motike, lopate, grablje i tačke što je na dječjim licima izazvalo posebno oduševljenje. Osmaši su se posebno potrudili sadnjom voćaka u školskom voćnjaku i time istaknuli važnost voća jer još od starih vremena voće je imalo značajnu ulogu u ljudskoj prehrani, a u novije vrijeme postaje vrlo važan čimbenik u prevenciji mnogih bolesti. Sadnji voćaka pridružili su se i predstavnici Općine Ljubešćica podupirući tako nacionalni projekt „Shema školskog voća“.

Radnom akcijom kod učenika nastojala se probuditi svijest da svatko svojim malim koracima može doprinijeti očuvanju okoliša. Samo zajedničkim djelovanjem svih ljudi može se sačuvati naš okoliš, naš planet Zemlja!