Mali gladijatori

Autor: Ivica Rojc, 1. 7. 2015.

Ove školske godine učenici:  3., 4.a i 4. b razreda posjetili su 30. travnja 2015. godine Ludbreg i Varaždinske Toplice.

Biti u „centru svijeta“ veliko je čuđenje, ali i prilika da učenici pokažu svoje znanje u orijentacijskim sposobnostima. Posjet  ludbreškom  svetištu pobudio je, također, veliko zanimanje učenika. Učenici su svoju istraživačku avanturu nastavili u Varaždinskim Toplicama. Rimska prošlost, uz animacije i postav Zavičajnog muzeja, učenike je ostavila bez daha. Kako su nekad izgledale Varaždinske Toplice, rimsko kupalište Aquae Iasae, arheološki nalazi  i sam  život ljudi, učenicima je bilo pravo otkriće. Svoje su zanimanje za povijest iskazali brojnim pitanjima voditeljici Zavičajnog muzeja. Učenicima su, uz proučavanje povijesti zavičaja, veliku radost pružile i rimske igre. Kakav je osjećaj biti gladijator, učenici su doznali u igrama mačevima. Nakon puno učenja, igre i zabave, snagu je učenicima vratio ručak u hotelu Minerva nakon čega je uslijedio povratak kućama s osmijesima na licu.

Kako je to biti rimski gladijator, poželjeli su saznati i učenici 1. i 2. razreda naše škole koji su, također, 30. travnja 2015. godine, sa svojim starijim prijateljima iz škole, posjetili Varaždinske Toplice gdje su učili kako se nekad živjelo u ovim našim krajevima. Voditeljica Zavičajnog muzeja Spomenka Vlahović prilagodila je izlaganje njihovom uzrastu, no od svih priča najzanimljivije su i njima bile rimske igre. Kako su prvašići doživjeli susret s Rimljanima na svom prvom izletu, možete pročitati u tekstu učenika Karla Vragovića.

Kao pravi Rimljani

Prije nekoliko dana naša je učiteljica rekla: „Djeco, u četvrtak idemo na izlet u Varaždinske Toplice!“ Jako sam se veselio tom izletu. Jedva sam dočekao četvrtak. Vozio nas je školski autobus. Kad smo stigli, najprije smo prošetali do crkve sv. Martina, a zatim do muzeja. Tamo nas je pričekala teta Spomenka. S njom smo pogledali jedan film o povijesti, šetali muzejom, a i teta Spomenka nam je još svašta ispričala i objasnila. Najviše mi se svidio kip Rimljanke i razne stvari koje su ljudi koristili u to vrijeme. Zatim smo krenuli do rimskih iskopina. Tamo smo vidjeli izvor vruće vode koja se koristi i kao lijek te razne zidove koje su teta Spomenka i njeni prijatelji iskopali iz zemlje. Teta Spomenka objasnila nam je da su tu nekad živjeli Rimljani. Nakon što smo sve razgledali, lijepo smo pojeli ono što smo donijeli u ruksacima. Zatim je slijedilo najzabavnije, rimske igre.  Isprobavali smo štitove, igrali se mačevima i sudjelovali u ostalim rimskim igrama.

Lijepo smo se zabavljali, kao pravi Rimljani. Na kraju smo se počastili sladoledom.