Slavonijo, lijepa li si!

Autor: Ivica Rojc, 1. 7. 2015.

Već tradicionalno, krajem svake školske godine učenici viših razreda odlaze na jednodnevnu terensku nastavu pa smo tako 30. travnja 2015. godine imali priliku upoznati lijepu našu Slavoniju i njezine znamenitosti. Naše putovanje započelo je u 4.30 sati ujutro kada je bio polazak ispred OŠ Ljubeščica.

Podravskim cestama stigli smo  do Koprivnice poznate po prehrambenoj tvornici ,,Podravka“ i umjetnom jezeru Šoderica. Prošli smo Đurđevac poznat po „picokima“, kao i Pitomaču koja je većim dijelom romsko naselje gdje Romi imaju lijepo uređene, velike kuće. Putem smo vidjeli mnoga polja puna raznih poljoprivrednih kultura i tzv. ,,put paprike“. Put nas je dalje vodio do Virovitice koja je rodni kraj poznatog Ivana Dečaka iz benda ,,Vatra“ i njegovog mladog učenika Marina Jurića Čivre.

Nakon Virovitice stigli smo do Našica gdje smo u Našičkom Markovcu posjetili privatni zoološki vrt ,,Bizik“. Tamo smo vidjeli razne životinje i fotografirali se s velikim pitonom. Također, posjetili smo Đakovo i katedralu koju je dao sagraditi poznati graditelj Josip Juraj Strossmayer. U Đakovu posjetili smo i ergelu lipicanaca gdje smo vidjeli rasne konje i naučili nešto o njima.

Konačno smo stigli i do slavnog nam Vukovara, tzv. ,,grada heroja“. Prošli smo kroz Trpinjsku cestu i vidjeli spomenik Blagi Zadri. Posjetili smo Ovčaru gdje su bili pogubljeni pacijenti i osoblje iz bolnice koju smo, također, posjetili i vidjeli film o ratnim danima u Vukovaru. U bolnici vidjeli smo kronologiju svakodnevnih događaja tijekom Domovinskog rata. Svratili smo i do Memorijalnog groblja gdje smo se poklonili pred oko 900 bijelih križeva koji simboliziraju žrtve rata.

Nakon emotivnog susreta s Vukovarom put nas je odveo do Osijeka. Tamo smo razgledali stari dio grada gdje su nam vodiči ispričali poznatu priču o povijesti nastanka Osijeka.

Svima bih preporučila da posjete neka od ovih mjesta u Slavoniji jer su bogata znamenitostima i mitovima koje se isplati čuti i vidjeti pa je stvarno bilo zanimljivo proći njihovim ulicama.  Meni je osobno putovanje Slavonijom bilo jako poučno te sam sretna što sam mogla po drugi put posjetiti Vukovar, grad heroja, u kojem je poginuo i moj stric Dražen. Priču o Vukovaru moramo pričati i prenositi mlađim generacijama da se ne zaboravi!

Elena Klarić, 8. r.