Dane kruha obilježio bogat zajednički stol

Autor: Ivica Rojc, 21. 10. 2015.

U petak, 16. listopada 2015. godine obilježili smo Dane kruha kratkom priredbom u školskoj dvorani gdje su se oko bogatog stola okupili svi učenici i djelatnici škole. Učenici su se zaista potrudili pa su kod kuće, uz pomoć vrijednih ruku svojih mama i baka, ispekli kruščiće, peciva, kolače i njima ispunili dugačak zajednički stol. Ovogodišnji naglasak bio je na starinskim kolačima koji su karakteristični za naš kraj pa su učenici, uz kolače, donijeli i originalne recepte. Svečani stol blagoslovio je vel. Stjepan Makar, nakon čega su se učenici i zasladili.

Kruhu u čast nastupili su recitatori 3. razreda s prigodnim recitacijama „Pekari“, „Zvjezdani kolači“ i „Kruh“, učenici 6. razreda s recitalom „Plodovi dobrote“ te mali zbor dvjema prigodnim pjesmama „Mlin“ i „Dani kruha“. Voditeljica programa, učenica Klara Ivanek podsjetila nas je zašto je važno obilježavati Dane kruha: „Isus, naš nebeski Učitelj, rado je uzimao kruh u svoje ruke. Sebe je nazvao Kruhom koji je s neba sišao te je izabrao baš kruh kao znak svoje trajne prisutnosti među nama, njegovim učenicima. Tako nas Kruh prati svakodnevno. Tko može odoljeti mirisu svježeg kruha, ukusnom slancu, toploj kifli ili ovom našem bogatom stolu... Mislim da nema čovjeka koji ne voli kruh! Cijeli ovaj tjedan posvećen je kruhu. U kruhu je sadržana sva simbolika ljudskog života. U njemu je dano sve ono za što se čovjek bori svojim radom da bi mogao živjeti. Kruh je svet, kruh je život, daje nam snagu i zato ga trebamo sa zahvalnošću primati, prinositi svojim ustima i dijeliti s onima koji ga, nažalost, nemaju dovoljno.“