Naši najmlađi čitači oduševili književnicu Sonju Zubović

Autor: Ivica Rojc, 11. 11. 2015.

Učenici 1. i 2. razreda naše škole silno su se razveselili jednosatnom druženju s književnicom Sonjom Zubović koja nas je posjetila 3. studenoga 2015. godine. Susret s poznatom hrvatskom književnicom organizirala je knjižničarka Ivana Nogić u suradnji s izdavačkom kućom Alfa kako bismo obilježili Mjesec hrvatske knjige (15.10.-15.11.). i, naravno, uveli naše najmlađe čitače u čaroban svijet knjiga.

Sonja Zubović prezentirala je učenicima knjigu "Kako se gleda abeceda", koja se nalazi na popisu lektirnih naslova za 1. razred. Knjiga je pohvaljena u Bruxellesu na Konferenciji o čitanju kao jedina knjiga u lektiri koju su ilustrirala djeca. Učenici su pozorno slušali gošću i s veseljem sudjelovali u zabavnoj igri o slovima. Čitajući učenicima pojedine priče iz svoje zbirke kratkih priča „Šale i pohvale“, književnica Sonja Zubović potakla ih je na čitanje i razvijanje vlastite kreativnosti.

Na kraju se plesalo na uglazbljene stihove iz knjige „Kako se gleda abeceda“, a smišljali su se i novi stihovi. Među mnoštvom zanimljivih dječjih izjava i reakcija s ovog će susreta sigurno ostati zabilježen odgovor na Sonjino pitanje o tome koje riječi znaju na V, a da lijepo mirišu – dječak je uzviknuo: „Vino!“

Sonja Zubović rođena je u Zagrebu, svoj radni vijek najvećim dijelom provodi u kulturi i knjižničarstvu, ali uvijek uz djecu i mlade. Prvo izdanje knjige „Kako se gleda abeceda“ izlazi 1996. godine. Osim ovog, Sonja Zubović autorica je još brojnih djela, npr. „Vjetrosvijet“, „Puž Slavek u polju suncokreta“, „Prodavač vremena“, „Mjesečeve suze“, „Najljepša stonoga sunčanih vrtova“ i mnoge druge. Autorica objavljuje i prozu i poeziju za odrasle, a redovito objavljuje i u dječjim časopisima „Radost“ i „Prvi izbor“. Članica je Društva hrvatskih književnika i Društva književnika za djecu i mlade.

(više slika možete vidjeti u foto-galeriji)