Lektira u kazalištu

Autor: Ivica Rojc, 13. 5. 2010.

Da lektira može biti vrlo zabavna i zanimljiva, uvjerili su se učenici OŠ Ljubeščica tijekom nedavnih posjeta HNK-u u Varaždinu gdje su imali priliku uživati u čak trima kazališnim predstavama nastalima prema književnim predlošcima koji se nalaze na njihovim popisima za lektiru.

Riječ je o predstavama Miševi i mačke naglavačke, Dječak Ivek i pas Cvilek – koje su pratili učenici nižih razreda – te predstavi Bijeli klaun u kojoj su uživali svi učenici viših razreda.

Učenici nižih razreda uklopili su lektiru i kazalište u svoju terensku nastavu tijekom koje su, budući se nalazimo u mjesecu zaštite od požara,  posjetili Muzej hrvatskog vatrogastva u Varaždinu gdje su razgledali stalnu izložbu eksponata iz bogate i duge povijesti hrvatskog vatrogastva. Iskusni vatrogasci podsjetili su ih kako se ponašati da ne nastane požar, odnosno kako ga ugasiti kad do požara i sličnih opasnosti ipak dođe. Također, naši su učenici saznali da su Varaždin u prošlosti poharali katastrofalni požari. Uslijedila je šetnja gradom, nezaobilazan sladoled te posjet kazalištu gdje su pratili, kroz pjesmu i ples, predstavu Miševi i mačke naglavačke, nastalu prema istoimenom djelu Luke Paljetka. Budući im se predstava zbog puno dobre glazbe, zanimljivih pjesama te šarenih kostima jako svidjela, sutradan su pohitali u knjižnicu posuditi djelo. Za nagradu su nekoliko dana kasnije ponovili druženje s kazalištem – uživali su u razigranoj predstavi Dječak Ivek i pas Cvilek koja je sve nasmijala do suza.

Učenici nižih razreda upoznali su glumca Ljubomira Kerekeša

Ideja da se kazališnom umjetnošću školarcima omogući brže svladavanje i utvrđivanje gradiva iz hrvatskoga jezika i lektire svidjela se i učenicima viših razreda pa su oni 05. svibnja 2010. godine pogledali predstavu Bijeli klaun, nastalu prema istoimenom djelu Damira Miloša. Oduševila ih je originalno postavljena priča, poznati glumci koji su bili vrlo uvjerljivi te odlična glazba. Većina učenika zaključila je kako im se predstava svidjela više nego samo djelo, što je bilo i za očekivati.

Učenike oduševili poznati glumci

Vrijedi istaknuti da su svi ovi posjeti Varaždinu za naše učenike bili potpuno besplatni jer je cjelokupni program Lektira u kazalištu financirala Varaždinska županija s ciljem motiviranja naših učenika da što više posjećuju kazalište te da čitaju lektiru.