Zanimljivo predavanje o rudarstvu

Autor: Ivana Nogić, 23. 3. 2017.

Naša je škola 21. ožujka 2017. godine ugostila diplomiranog inženjera geologije Ivicu Inkreta, ujedno i profesora Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole Varaždin, koji je učenicima viših razreda održao predavanje iz područja rudarstva. Predavanje je pratila i izložba stijena, minerala i fosila koju su s velikim zanimanjem razgledali i učenici nižih razreda.

Budući da je Ljubeščica poznata po dugogodišnjoj tradiciji rudarstva, učiteljica  geografije Andreja Vuk organizirala je prigodno predavanje o rudarstvu kako bi učenici ponovili i nadopunili nastavne sadržaje Geografije, Kemije i Biologije, a naglasak je bio na procesima formiranja reljefa u pojedinim geološkim erama, tektonici ploča, pacifičkom vatrenom prstenu, vrstama stijena i dragog kamenja. Kroz izložbu učenici su mogli upoznati uzroke stijena, minerala i fosila, poput vulkanskih bombi, pustinjskih ruža, kalcita, kristala gipsa te mnoge druge.

„Predavanje je bilo zanimljivo, naučili smo puno o raznim rudama, najviše o mineralima, mogli smo osjetiti pod prstima mljeveni kamen, gledali smo strukturu kamenja pod mikroskopom, najviše su nam se svidjeli uzorci različitog svjetlucavog kamenja i minerala koje smo mogli i sami uzeti u ruke, bilo nam je i zabavno i poučno“, samo su neki od komentara naših učenika.

Učenici koje posebno zanimaju kristali, drago kamenje, terenska istraživanja i geologija mogu nakon završene osnovne škole upisati zanimanja geološkog ili rudarskog tehničara u Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi ili možda formirati vlastitu geološku zbirku.

Natječaj - fizika

Slikovni rezultat za natječaj za radna mjesta

Školska godina 2017./18.

« Listopad 2017 »