Dani kruha posvećeni tradiciji i zajedništvu

Autor: Ivica Rojc, 26. 10. 2010.

Učenici i učitelji te svi djelatnici naše škole u svojim svakodnevnim aktivnostima posebnu pažnju poklanjaju značenju kruha i hrane te obilježavanju Dana kruha kada učitelji nastoje animirati učenike i njihove roditelje da se prigodnim aktivnostima uključe u što većem broju.

Tako su u ovogodišnjoj proslavi Dana kruha u našoj školi, održanoj 13. listopada 2010.godine, sudjelovali gotovo svi učenici koji su sa svojim roditeljima pekli kruh, peciva, razne kolače i slastice te ih donijeli u školu na posvećenje i zajedničko blagovanje.

Ove smo godine nastojali od zaborava spasiti stare, tradicionalne recepte po kojima su naše bake pekle kruh i slastice. Budući da u školi uspješno djeluje pčelarska grupa koja svake godine proizvodi kvalitetan, prirodan med, učenici su potaknuti na otkrivanje starinskih recepata za kolače s medom. Tako su školsku blagovaonicu ispunili stolovi puni obilja u kojem vrijedi istaknuti tradicionalne medenjake, salenjake, orehnjače i digance te kruh od kukuruznog, pšeničnog i raženog brašna spravljen prema receptima ljubeških baka. Najreprezentativniji su proizvodi izdvojeni te pripremljeni za kušanje na izložbenom prostoru na Županijskoj smotri Dana kruha, koja je održana 14. listopada 2010. godine u Bisagu, dok su se ostalim slasticama počastili svi sudionici Dana kruha.

Na Županijskoj smotri Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u OŠ Bisag naša se škola uspješno predstavila među 20 osnovnih i četiri srednje škole Varaždinske županije, uredivši svoj izložbeni prostor proizvodima od brašna i meda, koje su ispekli roditelji i bake naših učenika, karakterističnih za našu školu i naš kraj. Vrlo zapažen bio je prirodni med koji se proizvodi u našoj školi te kolači i proizvodi od meda.

Također, posjetiteljima smo predstavili dio izložaka iz vlastite etno zbirke koji su se koristili u svakodnevnom životu ljubeških domaćinstava. Kako je naša etno zbirka vrlo bogata i broji 114 izložaka, predstavili smo je i popratnim katalogom te originalnim muškim i ženskim ljubeškim narodnim nošnjama koje su nosili učenici - predstavnici naše škole – Klara Ivanek, Ana Kramarić, Andreja Dvorski i Jurica Ivanušec.

Izložbeni prostor naše škole oduševio je članove prosudbenog povjerenstva kao i biskupa Bjelovarsko-križevačke biskupije Vjekoslava Huzjaka, kojem smo prilikom obilaska našeg štanda poklonili školski med.

Zamjenik župana Milan Pavleković, također član prosudbenog povjerenstva, prilikom obilaska štandova istaknuo je kako je izuzetno zadovoljan viđenim radovima djece, njihovih učitelja i roditelja te je pohvalio njihov veliki trud. Svi sudionici Smotre složili su se kako se u ovakvim prigodama uvijek trebamo prisjetiti i onih koji nemaju privilegiju svakodnevno uživati u plodovima zemlje kakvi su ovdje bili predstavljeni.