Sjećanje na Vukovar

Autor: Ivana Nogić, 21. 11. 2017.

Ove je godine širom Hrvatske obilježena 26. godišnjica sjećanja na dan kada je pao Vukovar. Učenici i djelatnici naše škole obilježili su Dan sjećanja 17. studenoga, prvi školski sat, kada su svi učenici viših razreda prisustvovali zajedničkom satu Povijesti.

Uvodnim izlaganjem učiteljice povijesti Andreje Vuk učenici su se prisjetili same Bitke za Vukovar, njezinog početka, tijeka i strašnih posljedica. Učiteljica Vuk istaknula je kako je to bila najveća i najkrvavija bitka Domovinskog rata. Nakon žestokih tromjesečnih napada na grad, Vukovar je 18. studenoga 1991. okupiran. Zbog junačkog otpora naših branitelja i njihovih velikih stradanja Vukovar je ostao simbol otpora, junaštva i žrtve za neovisnu Hrvatsku.

Kako je to izgledalo na samom ratištu, ispričali su naši gosti, branitelji koji su aktivno sudjelovali u Domovinskom ratu. Najprije je svoja iskustva ispričao gospodin Milan Bubnjar, sudionik Domovinskog rata i pripadnik Hrvatske policije na Vukovarskom ratištu. Učenicima se obratio i Krunoslav Ratković koji je kao pripadnik 1. gardijske brigade Tigrovi, također, prošao brojna ratišta tijekom Domovinskog rata. Učenici su s velikom pažnjom slušali izlaganja naših branitelja kojima su kasnije postavljali brojna pitanja.

Učenici nižih razreda obilježili su Dan sjećanja na Vukovar izradom prigodnih plakata i likovnih radova, u čemu su se posebno istaknuli učenici 4. razreda koji su svoje radove izložili na ulazu u školu.

Viši razredi su, osim zajedničkog sata Povijesti, Sjećanje na Vukovar obilježili i na Satovima razrednika uz prigodne radionice.

U spomen na stradanje Vukovara i njegovih stanovnika u Domovinskom ratu izaslanstvo naše škole priključilo se zajedničkom paljenju lampiona kod spomenika poginulim braniteljima  s područja Općine Ljubeščica.