Dan sjećanja na žrtve Vukovara (1991. – 2010.)

Autor: Ivica Rojc, 19. 11. 2010.

Učenici i učitelji OŠ Ljubeščica 18. studenoga posvetili su sjećanju na sve žrtve koje je prije devetnaest godina podnio Grad – Heroj – Vukovar.

Prisjetili su se Domovinskog rata i Bitke za Vukovar kada su naši branitelji pružali nadljudske napore da obrane grad, da obrane Hrvatsku. Uputili su molitvu za sve poginule branitelje te se prisjetili i četvorice branitelja s područja naše općine koji su dali svoje živote za domovinu.

Sve nas je toga dana povezala poruka kako je rat najveće zlo čovječanstva.

Rat je najveće zlo - Sjećanje na Vukovar

Rat – kad čujem riječ rat, makar se odnosila samo na dječju igricu ili igru, naježim se. Mogu samo zamisliti kako je roditeljima, prijateljima, braći i sestrama momaka čiji se život ugasio u jednom trenutku. Izgubljeni su mladi životi, životi koji još nisu ni počeli živjeti! Najtužnije je što nije nestao jedan ili dva života, već na tisuće momaka – dječaka.

Svi su oni upoznali najveće zlo ovoga svijeta – suočili su se s ratom! Proživjeli su krv, metke, tenkove i granate, proživjeli su pakao, a da još nisu ni počeli živjeti. Dali su svoje živote za domovinu, a danas, kad je Hrvatska napokon slobodna, sjetimo ih se, nažalost, samo jedan dan u godini. Oni su dali svoje živote za nas, a mi njima ne upućujemo ni misao, ni molitvu!

Hoćemo li i dalje zaboravljati na heroje koji su se borili za našu dobrobit, za nas?! Ja neću!!!

Ana Sakač, 7. r.

Rat je najveće zlo

Smatram da je rat najveće zlo koje se može dogoditi. Ipak, ljudi, kojima je stalo do domovine, dali su bez razmišljanja svoje živote za njen spas.

Sjećanja na Vukovar uvijek su bolna, puna suza, tuge i ljubavi prema onima koji su dali svoje živote za domovinu. Kada meni moji roditelji govore o Vukovaru, uvijek se rastužim znajući da su i naše obitelji mogle poginuti. Nekad mi dođe da razmišljam kako je onim ljudima koji su izgubili svoje najmilije, krov nad glavom … Njima je oduzeta sreća do kraja života! Zato me ljuti što danas ima i onih koji se rugaju invalidima rata koji su ostali bez ruke, noge, prstiju, a dobro znaju da su ti ljudi branili i njihovu domovinu tako da oni mogu živjeti u miru.

Žao mi je svih ljudi koji su dali život za domovinu. Zaslužili su da ih zbog toga poštujemo jer zbog njih danas možemo sretno živjeti.

Mateja Horvatić, 7. r.

Sjećanje na Vukovar

Zašto je čovjek započeo rat gdje ljudi ginu, gdje žalujemo za svojim najmilijima?! Slažem se sa svima koji kažu – rat je najveće zlo. Puno je ljudi poginulo u Domovinskom ratu, puno tužnih obitelji oplakuje svoje najmilije i zato me Dan sjećanja na Vukovar uvijek podsjeti na sve žrtve rata.

Tisuće obitelji razdvojio je ovaj rat. Kad bi se barem sve moglo vratiti, ali da rata ne bude. Da obitelji budu sretne, bez plača i suza, bez sjećanja na rat, bez sjećanja na stradanja u Vukovaru. Ono što se dogodilo u Vukovaru ne bih nikada i nikome poželjela. Mogla sam ja ostati bez oca jer je i on bio u ratu. Prepričavao mi je šokantne priče, priče koje su mi skoro srce slomile, priče o mnogim razdvojenim obiteljima, priče koje nikada neću zaboraviti. Moj je otac sudjelovao u akcijama Bljesak i Oluja. Rastužuje me kad se sjetim da je moja najstarija sestra imala tek četiri mjeseca kad je tata bio na ratištu, da sam mogla ostati bez oca i nikada ne vidjeti ovaj svijet. Zato sam zahvalna Bogu što je rat prestao. Hrvatska je slobodna, ali suze padaju niz obraze za voljenima.

Živjeti život bez rata znači živjeti život bez tuge i žalosti. Zato molim sve koji me mogu čuti da se rat nikada više ne ponovi jer biste baš vi mogli ostati bez svojih najmilijih.

Danica Štriga, 7. r.