Svi na terenskoj nastavi

Autor: Ivica Rojc, 14. 12. 2010.

Nastava održana u petak, 10. prosinaca 2010. godine posebno je razveselila učenike naše škole jer se toga dana učilo 'na terenu'

Naime, učenici nižih razreda uputili su se sa svojim učiteljicama u Varaždin gdje su najprije u kinu Gaj pogledali film Priča o igračkama 3.  Nakon zabavne i poučne avanture u kinu koju su im priredile igračke, uputili su se u šetnju gradom, u čemu ih nisu spriječile ni vremenske (ne)prilike. Snijeg i hladnoća okovali su grad, no tko bi odolio Božićnom sajmu?!

Viši razredi uputili su se sa svojim učiteljima u Zagreb gdje su najprije u kinu CineStar pogledali animirani film Kako je Gru ukrao Mjesec. 95 minuta zabave na velikom platnu, u udobnim sjedalima uz kokice, gotovo je proletjelo pa je nakon filma većina učenika (i učitelja) detaljnije proučila program CineStara  i filmove u nadolazećim blagdanima. Nakon kina učenici su krenuli u obilazak muzeja.

Peti razred prošetao je do Etnografskog muzeja gdje su proširili znanja o prvim civilizacijama, razgledali zbirke tekstila i narodnih nošnji, tradicijskog nakita i muzikalija. Uočili su i ljubešku mušku i žensku narodnu nošnju te kako se nošnja s vremenom ponešto izmijenila. Vidjeli su i povijesni pregled torbica kroz izložbu Tko nosi, ne prosi te se uvjerili da su torbe još od davnih vremena sastavni dio života, kako žena, tako i muškaraca i djece.

Tehnički muzej bio je mjesto za terensku nastavu učenika sedmog razreda. Svoja teorijska znanja iz fizike, kemije, biologije i tehničke kulture proširili su u improviziranom rudniku, na odjelima poljodjelstva, vatrogastva, prometa, no najviše uzbuđenja bilo je u kabinetu Nikole Tesle gdje su izložene vjerne kopije Teslinih najznačajnijih strojeva i naprava. To je mjesto za demonstraciju njegovih pokusa, a osobito je zanimljivo da većinu tih pokusa izvode sami posjetitelji, u što smo se i sami imali priliku uvjeriti. Nažalost, naši sedmaši nisu se htjeli okušati kao dobrovoljci za izvođenje pokusa, no srećom, među ostalim posjetiteljima bilo je i 'hrabrih' pa su demonstracije pokusa u potpunosti uspjele.

Najviše se učenika nakon kina uputilo prema Muzejsko-memorijalnom centru „Dražen Petrović“, točnije učenici 6.a, 6.b i 8. razreda. Posjet ovom centru bio je vrlo poučan i emotivan jer su učenici saznali mnoge detalje o liku i djelu tragično preminule legende hrvatskoga sporta - Draženu Petroviću. Imali su jedinstvenu priliku na jednom mjestu vidjeti njegove medalje, trofeje, dresove, predmete iz svakodnevnog života i školovanja. Neke pojedinosti iz Draženova života ispričala je i njegova majka, gospođa Biserka Petrović, čije su riječi bile vrlo dojmljive. Učenicima je savjetovala da uvijek nastoje dati svoj maksimum, u svemu što rade, baš kao što je to svakodnevno činio Dražen Petrović – čovjek i sportaš izuzetne vrijednosti.