"Posadi drvo, ne budi panj"

Autor: Ivana Nogić, 24. 10. 2019.

Građanskoj inicijativi „Dani kolektivne sadnje drveća“ priključila se 24. i 25. listopada 2019. godine i naša škola sudjelovanjem u akciji koja je zahvatila cijelu Hrvatsku „Zasadi drvo, ne budi panj“. Učenici i učitelji iskoristili su sat razrednika kako bi zajedničkim snagama posadili pripremljene sadnice drveća i cvijeća te tako obogatili i uljepšali okoliš naše škole. Sadnice drveća donirala je gospođa Gordana Lukač koja je ujedno i objasnila učenicima kako posaditi pojedinu sadnicu.

Naime, inicijativa „Dani kolektivne sadnje drveća“ pokrenuta je s idejom da svatko može zasaditi drvo i na taj način doprinijeti poboljšanju vlastite životne sredine te dati svoj doprinos borbi protiv klimatskih promjena. Budući da je cilj bio zasaditi što više stabala, sudionici akcije u našoj školi u potpunosti su ga ispunili.

U akciji su najprije sudjelovali učenici 1. razreda i 4. razreda, polaznici produženog boravka, koji su sa svojim učiteljicama Božicom Šantek i Valentinom Mikulčić posadili nekoliko sadnica stabala, a zasadili su i lukovice zumbula, narcisa i tulipana obnovivši tako cvjetnjak ispred škole. Uživajući u toplim zrakama jesenjeg sunca, prvašići su tijekom sadnje uspjeli ponoviti gradivo iz Prirode i društva, Matematike, ali i otpjevati pjesme koje su do sada naučili. Kasnije su im u sadnji, tj. kopanju rupa pomogli učenici viših razreda tako da su uz cvjetnjak ispred škole uspješno posadili stabla topole.

Zbog velikog broja sadnica učenici viših razreda sadili su 24. i 25. listopada, tijekom sata razrednika. Prije sadnje pažljivo su slušali upute o sadnji gospođe Gordane Lukač koja je donirala sadnice. Potom su, u pratnji svojih razrednika i našega domara, krenuli kopati rupe za sadnju i saditi pripremljene sadnice. Sadilo se uz školski pčelinjak te uz nogostup iza školskog igrališta. Sadnice je trebalo i dobro zalijati, a rezultat zajedničkog rada je pedesatak posađenih sadnica. Birane su medonosne vrste: zlatna kiša, kineski javor, crveni bagrem te sadnice forzicije i glicinije koje cvjetaju tijekom ljetnog razdoblja, kada ostala medonosna stabla više ne cvjetaju, za što će im naše pčelice biti vrlo zahvalne.

Akcija „Zasadi drvo, ne budi panj“ provedena je u brojnim mjestima i ustanovama širom Hrvatske, svugdje s istom porukom – svako posađeno drvo je značajno, a zajedno možemo napraviti puno! Dokaz tomu je uspjeh akcije u našoj školi, zato posebnu zahvalu upućujemo gospođi Lukač, kao i svim malim i velikim vrijednim rukama koje su dale svoj doprinos da akcija uspije.