Nagrada na 39. Smotri "Dragutin Domjanić"

Autor: Ivana Nogić, 28. 10. 2019.

Naša škola, već tradicionalno, svake godine uspješno sudjeluje na Smotri dječjeg kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“ u Sv. Ivanu Zelini. Tako je bilo i na ovogodišnjoj, 39. Smotri, čija je završna svečanost održana 26. listopada 2019. godine. Naši predstavnici bili su učenica 3. razreda Emilija Horžić koja je primila nagradu Školske knjige za izvedbu svoje pjesme „Smejala se bum...“ (mentorica Draženka Leljak) te učenik 8. razreda Leon Horvatić čija je pjesma „Ja sem takvi kakvi sem je“ objavljena u zborniku najboljih pjesama Smotre (mentorica Ivana Nogić).

Na natječaj 39. Smotre odazvalo se 75 osnovnih škola iz svih kajkavskih krajeva Republike Hrvatske s ukupno 400  novih dječjih kajkavskih pjesama. Radove je poslao 341 učenik uz mentorstvo 117 voditelja.

Stručno ocjenjivačko povjerenstvo u sastavu dr. sc. Ivo Kalinski, dr. sc. Božica Pažur i Štefica Kamenarić-Filipović, dr. med., odabralo je za objavu u zborniku pjesama Smotre 79 radova, dok su za javno izvođenje na završnoj svečanosti u Dvorani "Kraluš" Pučkoga otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina odabrana 33 rada. Među odabranim izvođačima našla se i naša Emilija Horžić koja je za izvedbu svoje pjesme „Smejala se bum...“ nagrađena velikim pljeskom, ali i nagradom Školske knjige – lijepim kompletom knjiga. Nagrađena je i njezina mentorica Draženka Leljak koja je Emiliju pratila na Smotri.

Osim Emilijine pjesme, među 79 najboljih radova koji su objavljeni u zborniku Smotre pod naslovom „Oblok, oblaki“ našla se i pjesma učenika Leona Horvatića „Ja sem takvi kakvi sem je“ kojega je u Zelini, također, pratila njegova mentorica Ivana Nogić.

Cilj ove hvale vrijedne manifestacije je, u prvom redu, poticanje i njegovanje kajkavskog pjesničkog izričaja među osnovnoškolcima iz svih kajkavskih krajeva u Republici Hrvatskoj. Budući da su u našoj školi vrlo žive aktivnosti kojima se njeguje naš kajkavski izričaj, za očekivati da ćemo i u budućnosti uspješno promovirati kajkavsko jezično bogatstvo našega kraja.