Natjecanje u čitanju naglas

Autor: Ivana Nogić, 7. 11. 2019.

U Kulturnom centru „Ivan Rabuzin“ u Novom Marofu 5. studenoga 2019. godine održano je gradsko Natjecanje u čitanju naglas. Sudjelovalo je, kao i prošle godine, četvero učenika naše škole koji su bili vrlo uspješni u predstavljanju i čitanju knjiga po vlastitom izboru. Učenica 7. razreda Laura Sakač osvojila je 3. mjesto u starijoj konkurenciji, dok su, po prvi put, naglas čitali i naši učenici nižih razreda.

Na gradskoj razini sudjelovalo su 17 čitača, 13 u mlađoj kategoriji (od 3. do 5. razreda) te 4 u starijoj kategoriji (od 6. do 8. razreda). Našu školu predstavljale su dvije čitačice u mlađoj kategoriji: četvrtašice Ivana Baričević, s ulomkom iz svima poznate knjige „Mali princ“,  te Lana Dvorski koja je čitala ulomak iz romana „Medo Winnie zvani Pooh“. Iako im je to bilo prvo natjecanje u životu, hrabro su stale pred brojnu publiku i predstavile njima omiljene knjige. Za natjecanje su ih pripremale njihova učiteljica Valentina Grabar i knjižničarka Ivana Nogić.

U starijoj kategoriji predstavile su se sedmašica Iva Tomiek, koja je izabrala ulomak iz romana „Izbor“, prvog dijela iz istoimene serije romana autorice Kiere Cass koja je osvojila srca čitatelja diljem svijeta. Uz Ivu, naglas je čitala i Laura Sakač koja je za uspješno predstavljanje knjige „Dječak u haljini“ Davida Williamsa, trenutno jednog od najčitanijih pisaca dječje književnosti, osvojila treće mjesto. Za natjecanje ih je pripremala učiteljica Sanja Horžić.

Povjerenstvo je na gradskoj razini radilo u sastavu: Snježana Sić, Ljiljana Vuglač i Damir Vujnovac. Kao što su sami istaknuli, nisu imali nimalo lak zadatak, a u Ludbreg na županijsko natjecanje putuju učenici iz OŠ Novi Marof i OŠ Visoko.

Gradsku razinu Natjecanja u čitanju naglas organizirala je Gradska knjižnica i čitaonica Novi Marof s ciljem poticanja i popularizacije knjiga, čitanja naglas, razvijanja ljubavi prema knjizi i čitanju te poticanja usmenog izražavanja. Natjecatelji predstavljaju knjigu po vlastitom izboru, a u obzir dolaze isključivo prozna djela hrvatske i strane književnosti primjerena uzrastu natjecatelja.

Sve pohvale našim čitačima, i velikima i malima! Nadamo se da će ih sljedeće godine biti još više!