Predavanja za učenike u sklopu "Školske sheme"

Autor: Ivana Nogić, 16. 9. 2021.

Ove školske godine nastavlja se Nacionalna strategija za provedbu Školske sheme voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda u sklopu koje su 16. rujna 2021. godine predavači Ministarstva poljoprivrede održali dva predavanja za učenike naše škole. Najprije su učenici od 1. do 4. razreda slušali predavanje „Nutritivna i zdravstvena vrijednost mlijeka i mliječnih proizvoda“ i „Voće, povrće i zdravlje“ te su kušali jabuke, dok su učenici od 5. do 8. razreda slušali predavanje „Proizvodnja kiselog kupusa“ nakon čega je slijedila kratka demonstracija sadnje biljke.

Učenici nižih razreda pratili su predavanja „Nutritivna i zdravstvena vrijednost mlijeka i mliječnih proizvoda“ te „Voće, povrće i zdravlje“ koja su ih podsjetila na važnost mlijeka, voća i povrća u prehrani, a uz piramidu zdrave prehrane ponovili su da bi proizvode od žitarica trebalo konzumirati čak šest puta dnevno, povrće u tri obroka, voće u dva zasebna obroka, dok bi masti i slatkiše trebalo jesti u što manjim količinama. Nakon predavanja slijedilo je ocjenjivanje i kušanje jabuka što je svima bilo najzanimljivije.

Učenici viših razreda slušali su predavanje „Proizvodnja kiselog kupusa“ u kojem su mogli naučiti zašto je važno konzumirati kupus, koje sve sorte kupusa postoje te kako se pravilno provodi proces kiseljenja kupusa. Predavačica je podsjetila da su kupus, krumpir i grah namirnice koje su u prošlosti uspjele prehraniti cijelo čovječanstvo te kako je upravo varaždinsko zelje zaštićeno oznakom izvornosti na području cijele Europske unije.

Na kraju predavanja učenici su mogli vidjeti kako pravilno posaditi biljku. U tu svrhu posađena je kivika, sadnica ženskog kivija, koju će učenici naknadno, s muškom sadnicom, presaditi u školski vrt.

« Svibanj 2024 »