Povrtni školski doručak

Autor: Ivana Nogić, 18. 10. 2021.

Svi već dobro znaju da je doručak najvažniji obrok u danu, zato je u našoj školi tjedan od 11. do 15. listopada bio posvećen zdravom povrtnom doručku koji se pripremao za sve učenike. Na kraju tjedna provedena je i kratka anketa u kojoj su učenici ocijenili sve što su jeli. Navedene aktivnosti provedene su u sklopu projekta Tjedan zdravog doručka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a podržala ga je i Varaždinska županija.

Tjedan školskog doručka provodio se na nacionalnoj razini od 11. do 15. listopada 2021. godine u sklopu projekta Živjeti zdravo, pod stručnim vodstvom prof. dr. sc. Sanje Musić Milanović, kako bi se podigla svijest o važnosti nutritivno bogatog doručka za učenike. Rezultati brojnih istraživanja pokazali su da u Hrvatskoj samo jedno od petero djece u dobi od 8 godina svakodnevno konzumira povrće, zato je doručak ove godine osmišljen tako da u njemu bude povrća. „Povrtni školski doručak prilika je da učenici dan započnu zdravim obrokom, isprobaju nešto što im je možda novo te da uče i istražuju o važnosti konzumacije povrća uz druženje i zabavu“, istaknula je Helena Križan, socijalna pedagoginja iz tima projekta Živjeti zdravo.

Što se svakoga dana pripremalo za doručak i što su učenici najbolje ocijenili, pogledajte u nastavku.

Ponedjeljak – zlijevka od tikvica smiley36 % / sad28 %

Utorak – namaz od graha smiley16 % / sad54 %

Srijeda – domaći miješani kruh sa sjemenkama i bućinim uljem smiley37 % / sad25 %

Četvrtak – zobene pahuljice s jabukama smiley48 % / sad25 %

Petak – palačinke od heljde smiley73 % / sad13 %

Prema očekivanjima, našim su se učenicima najviše svidjele palačinke od heljde, potom zobene pahuljice s jabukama, a svidio im se i domaći miješani kruh sa sjemenkama i bućinim uljem. Najmanje fina bila im je pašteta od graha, dok je zljevka s tikvicama imala podjednako pozitivnih i negativnih ocjena.

Tjedan školskog doručka otkrio je da za razvijanje zdravih prehrambenih navika treba vremena, zato se nadamo da će naši učenici nastaviti jesti kod kuće za doručak sve ono što im se svidjelo u Tjednu školskog doručka.

« Svibanj 2024 »