Budimo tolerantni!

Autor: Ivana Nogić, 16. 11. 2021.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga u spomen na isti datum 1995. godine kada su članice UNESCO-a potpisale i usvojile Deklaraciju o načelima tolerancije. O toleranciji se danas raspravljalo i u našoj školi.

Što je tolerancija, istraživali su članovi Novinarsko-radijske grupe koji su pronašli kako se u prvom članku Deklaracije o načelima tolerancije objašnjava značenje pojma tolerancije:

„Tolerancija je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogate raznolikosti svjetskih kultura, oblika izražavanja i načina života. Potiče ju znanje, otvorenost, komunikacija i sloboda misli, savjesti i vjerovanja. Tolerancija je sklad u različitosti. To nije samo moralna dužnost, nego je i politički i zakonski zahtjev. Tolerancija, vrlina koja omogućuje mir, doprinosi zamjeni kulture rata kulturom mira.“

Naši novinari istražili su da riječ tolerancija ima još puno značenja, ali da se u školi o toleranciji najviše razgovara kao međusobnom prihvaćanju i uvažavanju. U svakom razredu ima puno različitosti i često se događaju sukobi jer jedni druge ne razumiju i ne prihvaćaju. Zaključak naših novinara nakon provedene rasprave o prihvaćanju i poštivanju na društvenim mrežama bio je sljedeći:

"Tolerancija znači prihvaćati jedni druge kakvima jesmo, ali da bismo prihvatili i poštivali druge oko sebe, moramo poštivati i sami sebe. Zato ne smijemo vrijeđati druge, no ne smijemo dopustiti ni da drugi vrijeđaju nas. To se posebno odnosi na društvene mreže."

"Svi smo različiti, ali naše različitosti trebaju nas povezivati, a ne razdvajati. Zato poštujmo ljude oko nas, posebno sve prijatelje iz razreda, jer dobro se dobrim vraća."

BUDITE SVOJI I PRIHVAĆAJTE LJUDE OKO SEBE!

Tekst i fotografije: Novinarsko-radijska grupa

« Svibanj 2024 »